Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Remuneratia administratorului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Remuneratia administratorului

Buna ziua ,
Potrivit Codului Fiscal art 76 alin 2 lit o, remuneratia administratorului este asimilata unui venit din salarii , drept urmare, se retin si platesc toate contributiile aferente unui salariu . Intrebarea mea este : exista vreo limita minima lunara a acestui venit (remuneratia administratorului ), se poate stabili mai putin de 1900 lei ?
Multumesc
george-neagu, moderator
Da, e venit asimilat salariilor din punctul de vedere al contributiilor si impozitului, dar nu si al Codului muncii (nu este salariat).

Deci, nu se ponteaza, nu se face stat cu zile lucrate, orar et.c. si nu exista minim stabilit de lege. Dezavantajul este ca aceste persoane, desi platesc contributii, nu au niciun beneficiu legat de aceste plati.