avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate amunika

Activitate amunika

Buna ziua,

As dori cateva sfaturi de la cineva de specialitate daca se poate.
Tatal meu a decis sa divorteze de mama mea, dupa 30 ani de casnicie presarata cu conflicte, certuri, neintelegeri si relatii extraonjugale (din partea lui – mama are dovezi).
Din cate am inteles, el va introduce actiunea de divort in curand si a amenintat-o pe mama ca ii va lua tot. Ma intereseaza ce poate obtine el in urma unui partaj, si ce ar putea obtine mama. Mai adaug ca eu si fratele meu nu mai suntem minori, dar fratele meu inca locuieste in casa cu parintii. Asadar, o prezentare pe scurt a bunurilor mai importante:
- apartament cumparat de mama (cu ajutorul parintilor ei) inaintea casatoriei (apartamentul e pe numele ei), dar ratele au fost achitate si in timpul casatoriei din veniturile comune ale celor 2 soti. Nu se poate dovedi practic cine a platit mai mult. Din spusele ei, mama se ducea lunar la CEC si platea rata din veniturile la comun. Casa e platita din 1989.
- Garsoniera mostenita de mama mea de la mama ei cand aceasta a decedat (in timpul casatoriei).
- Casa la tara, construita in timpul casatoriei (in principal din banii sotului care castiga bine pe vremea aceea, dar cu munca, nervii si sub supravegherea sotiei), casa care e trecuta pe numele fiului, iar parintii au drept de folosinta pana la moarte.

Ma ingrijoreaza ca el o ameninta pe mama ca o va distruge, ii va lua tot, iar ea va ramane in strada. Ce drept are el asupra apartamentului, luand in considere ca ratele pentru acest apartament au fost platite si din castigurile lui?
Stiu ca garsoniera este considerata bun propriu mamei. Are putea avea el vreun drept la ea?
Nu stiu cum va fi considerata casa de la tara, care e pe numele fratelui meu.
Mama si-ar dori sa ajunga la o intelegere cu el cu privire la partaj, dar deocamdata nu se poate discuta cu el. Iar el este convins ca va avea multe de castigat de pe urma partajului.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc din suflet.