avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Activitate DOINEX CONSULTING

Activitate DOINEX CONSULTING

Va multumesc ,
este posibil, deoarece este o practica.
Leasingul este pe firma, eu o sa avalizez aceste bilete la ordin, ma gandesc ca daca se completeaza acum o suma ,
ca garantie, aceasta suma nu mai este valabila luna viitoare deoarece s-a avansat cu achitarea masinii, acesta ar fi motivul pentru care nu s-ar completa, insa eu vreau sa-mi iau si masuri de siguranta , cred ca o sa le transmit sa scrie foarte clar in contract modalitatea de calcul a sumei biletului la ordin si ca acestea nu se vor utiliza decat in scopul achitarii stricte a ratelor
Buna ziua,
doresc sa preiau o masina in leasing ca persoana juridica, s-a aprobat dosarul, insa firma de leasing doreste de la mine bilete la ordine avalizate in alb. Nelamurirea mea este aceea ca , de ce bilete la ordin in alb?
As dori sa stiu, pot sa oblig firma de leasing sa scrie foarte clar in contract cum calculeaza suma care o va inscrie in aceste bilete la ordin si conditiile in care aceasta le va introduce in banca?
Considerati ca este normal sa ceara bilete la ordin in alb??? Mie nu mi se pare legal. Dac avalizez niste documente, sunt in buna cunostinta de cauza adica voi plati suma X . Daca nu sunt completate cum sa -mi dau acceptul pentru o suma care nu o cunosc la momentul avalizarii? Nu ca m-ar pacali cineva, dar nu se stie niciodata ce idee mai are firma de leasing ca trebuie sa mai platesc niste taxe....
Multumesc.
Buna Ziua,

As dori sa stiu, exista vre-o restrictie in sensul:
Exista o societate inmatriculata care are 2 asociati
acestia doresc sa-si infiinteze o noua societate , pentru care sa fie tot ei cei 2 asociati.
Stiam ca o persoana poate fi asociat unic doar la o societate .
Nu stiu ce restrictii mai sunt in acest sens.