avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu dumitrascu

Activitate claudiu dumitrascu

Discuție Data..???
In urma unei sentinte civile reclamanta este obligata sa plateasca paratei o suma, iar in sentinta civila scrie ca : in termen de 6 luni de la data prezentei....da' sentita a fost definitiva si irevocabila la alta data.....cand v-a trebui reclamanta sa-i plateasca paratei suma la data calculata de la data prezentei plus 6 luni sau de la data cand sentinta a fost facuta definitiva si irevocabil ???multumesc
Răspuns la discuția Obtinere teren
Cam cat m-ar costa acest proces ???
Răspuns la discuția Obtinere teren
Ce acte mi-ar trebui ???Va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția Obtinere teren
Unde se initiaza acest proces in cazul in care terenul se afla intr-o localitate ???
Discuție Obtinere teren
Exista un teren pe care fostul meu socru l-a lucrat si a platit impozit pe perioada indelungata de timp(aprox.20 ani).Sotul meu a decedat.Proprietarii din CF sunt morti din 1923.Cum as putea face sa obtin terenul pe numele meu ???Va multumesc!!!!
Răspuns la discuția Ajutor Urgent
Sotul a decedat in decembrie, dar pt ca el nu mai exista o cheama pe ea(nepoata).Ea a fost introdusa in proces, dar ea am auzit ca vrea sa faca succesiunea poate sa deschida succesiunea daca suntem in proces? Si atunci mai poate continua procesul ???Amandoua odata ???va multumesc din suflet
Discuție Ajutor Urgent
Am divortat de 1 an.Am inceput procesul de partaj, da' fostul sot a decedat in timpul procesului.Nu avem copii, el are o nepoata din partea fratelui lui(decedat si el).Am inteles ca procesul continua cu nepoata lui.Avem impreuna un apartament in a carui contract suntem amandoi, si o casa la tara primita cu contract de intretinere de la parintii lui care au decedat. Urmeaza sa o cheme in instanta, pt ca pe cale amiabila nu se poate cu ea.Ea a platit o taxa la finante de 4 si 9 lei pt vanzarea apartament cica.As vrea sa stiu daca poate sa faca ceva adica sa vanda cu toate ca eu nu cred!!!!! ???As mai vrea sa stiu daca dupa fostul sot am vreun drept la casa tatalui ei( nepoatei), nu stiu cine este trecut in contract sau daca au contract pt ca dupa cum observ ea vrea sa-mi ia tot.Face totul pe ascuns fara sa ne intelegem.Ea poate sa faca succesiunea dupa fostul meu sot daca eu sunt in proces cu ea de fapt ??????si fara sa ma cheme si pe mine ????.........Care ar fii cea mai buna solutie ??? MULTUMESC
Răspuns la discuția Partajarea Bunurilor
themis a scris:

m_ella2005, aveţi dreptate. Mi-a scăpat faptul că sunt divorţaţi. Bineînţeles că în aceste condiţii nu are calitatea de soţie supravieţuitoare, deci nici vocaţie succesorală legală. :">

Liviu S.Bordaş


Trebuie facuta succesiunea de catre mine sau de catre nepoata si cand , pt ca deocamdata suntem in proces si va avea loc prima infatisare ???Succesiunea trebuie facuta doar daca doresti sa le vinzi sau trebuie facuta in orice imprejurare ?
Răspuns la discuția Partajarea Bunurilor
Mariana5 a scris:

Am divortat acum un an.Acum se deruleaza procesul partajarii bunurilor dar sotul a decedat, nu avem copii, iar noi avem impreuna un apartament si o casa la tara primita prin contract de intretinere de la parintii lui.Acestia au decedat.Fostul meu sot nu are frati( fratele lui fiind decedat), decat o nepoata(fata fratelui lui).Cum se va derula in continuare procesul, el fiind decedat ? Multumesc


Nepoata mostenitoare va avea vreun drept la casa de la tara primita prin contract de intretinere de catre mine si fostul sot(respectiv decedatul) ??? Multumesc
Iar.....logic nu ar fi sa se plateasca egal pentru ca un apartament la etajul unu costa,cat costa,iar unul la etajul patru costa mai putin.....iar uni oameni cauta sa nu cumpere apartamente la etajul 4 tocmai din cauza acoperisului...