avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate luciangogu

Activitate luciangogu

este bine sa ai si un raport al admin si sau expert independent care descrie si "aproba" operatiunea
sucursala nu are personalitate juridica.
probabil colegul s-a referit la 87 C.pr.civ.
Răspuns la discuția divizare partiala
"Conflictul" la care ma refeream era evident. Poate nu ai citit cu atentie primul mesaj :))
Din fericire in al doilea mesaj am dat si re:-ul. Corect, sper din toata inima.
E adevarat ca reducerea Ks e un efect secundar divizarii...dar nu este neaparat sa reduc Ks daca fac divizare...poate ca am active foarte mari si Ks mic...cu toate astea daca o fac, de ce nu as aplica si termenul imperativ de la reducere(2 luni) in detrimentul celui de la divizare(1 luna), considerat de doctrina de recomandare...
Răspuns la discuția divizare partiala
ok, but how about that: Normele R.C.
ART. 72
(1) Operarea menţiunii în registrul comerţului se face după cum urmează:
a) după expirarea termenului de 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României a proiectului de fuziune sau de divizare, în cazul în care creditorii sociali nu au făcut opoziţie;
b) după ce hotărârea judecătorească de soluţionare a opoziţiei a rămas definitivă şi irevocabilă.
(2) Ca efect al fuziunii sau al divizării, în registrul comerţului se mai efectuează, după caz, următoarele operaţiuni:
a) radierea din registrul comerţului a societăţilor care îşi încetează existenţa la data înmatriculării noii societăţi sau a ultimei dintre ele; în situaţia în care societăţile care îşi încetează existenţa sunt înmatriculate în judeţe diferite, radierea acestora se face în baza copiei de pe încheierea de înmatriculare, transmisă de oficiul registrului comerţului la care s-a efectuat înmatricularea noii societăţi;
b) înscrierea în registrul comerţului a menţiunii de modificare a capitalului social (reducerea capitalului social al societăţii supuse divizării parţiale);
c) înmatricularea în registrul comerţului a societăţilor care au luat fiinţă prin contopire sau, după caz, prin divizare, în baza actelor constitutive ale acestora.
(3) Operaţiunile prevăzute la alin. (2) se efectuează potrivit prevederilor din prezentele norme metodologice referitoare la înregistrarea lor
Dintre cele doua termene prevazute de 208(1), respectiv de 242(2) care prevaleaza in cazul unei divizari partiale? 1 luna sau 2? divizand societatea, practic fac si reducere de Ks?
Răspuns la discuția participare la profit si pierderi
pot sa citez din DEX? :)))
mod - mijloc de a actiona in vederea realizarii unui scop.
Cat despre neintelegeri intre asociati, 227 e) are o sfera larga; practic pot sa apara din aproape orice motiv.
Sa inteleg ca "vointa sociala" initiala este mai puternica decat cea exprimata in cadrul unei AGA ulterioare?
Nu inteleg ce nu are sens. Aceeasi asociati (toti, sau majoritatea in exemplul tau) vor hotari care este participarea (procentual).
Bunul simt imi spune ca nu am dreptate, dar astept sa fiu contrazis corect. :)
Răspuns la discuția participare la profit si pierderi
Sincer, "modul de distribuire a beneficiilor şi de suportare a pierderilor" nu il vad echivalent cu "partea fiecarui asociat la beneficii si pierderi"....
De ce nu ar putea fi stabilit acest "mod"/modalitate ca fiind "prin hotarare AGA"?
Cred ca daca legiuitorul a urmarit aceeasi ratiune, ar fi folosit aceeasi formulare, nu??
Bine, mi-am luat in calcul si ca textul e facut la repezeala.. :))
Răspuns la discuția participare la profit si pierderi
intr-adevar 7 f) imi spune ca AC trebuie sa prevada "partea fiecarui asociat". Dar hai sa presupunem ca e SA si sa corelam 8 k) cu intrebarea mea. De fapt asta e "problema" mea
Răspuns la discuția participare la profit si pierderi
eu vreau sa "profit" de 67(2) si sa prevad "altfel" in AC, in sensul ca "participarea la beneficii si pierderi va fi hotarata de AGA ordinara".
Iar in AGA ordinara sa le impart altfel decat in cotele de participare la Ks, dupa cum vor hotari asociatii la momentul respectiv.
Este neaparat sa o prevad in actul constitutiv? Sau pot sa prevad ca va fi hotarata de asociati prin AGA? La cuantum ma refer...