avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate mariamirela80

Activitate mariamirela80

Am facut o sesizare la Ani in legatura cu un functionar public care a mintit in declaratia de avere ,a anchetat-o si nu au gasit nimic dintre aspectele semnalate de mine,mai nou ma da si in judecata pentru afirmatii calomnioase ,desi aspectele semnalate de mine sunt cat se poate de reale ,ce credeti ca ar trebui sa fac?
Discuție sesizare anaf
buna ziua,nemele meu este maria bivolan am facut o sesizare la anaf in legatura cu o decalratie de avere a unei functioar public,este vorba despre omisiunea ei de a declara anumite bunuri mobile si imbile in declaratia de avere,ieri anaf a inaitat o adresa la primaria de care apartin care contine sesizarea facuta de mine si numele meu pe ea,seszizare care a fost pusa la dispozitia persoanei facta de acre am depus sesizare,spuneti-mi ce e de facut? mentionez ca persoana azis ca nu i se poate intampla nimic ca ce am facut nu e decat o porcarie
Răspuns la discuția reziliere contract de arendare
mariamirela80 a scris:

Buna seara, tatal meu a semnat un contract de arenda pe 10 ani ,acum ,dupa 2 ani vrea sa rezilieze contractul prin intelegerea partilor,care nu este prevazuta in nici un alineat al contractului,menrionez ca plata s-a facut atat in bani ,cat si in natuta ,dar plata in bani a fost de0,50 bani/kg grau ,in onditiile in care pretul graului a fost anul trecut de 0,70 ajutati-ma


Buna ziua, am o problema cu un teren,de fapt 2 arii ,care in acte sunt trecute pe numele meu,iar in realitate il folosesc vecinii,acum 20 de ani ,bunicul meu le-a dat terenul sa il foloseasca ,acum el a murit si eu vreau terenul inapoi,ei nu vor sa mi-l dea,ce e de facut,eu platesc impozit pe el
Răspuns la discuția reziliere contract de arendare
Buna seara, tatal meu a semnat un contract de arenda pe 10 ani ,acum ,dupa 2 ani vrea sa rezilieze contractul prin intelegerea partilor,care nu este prevazuta in nici un alineat al contractului,menrionez ca plata s-a facut atat in bani ,cat si in natuta ,dar plata in bani a fost de0,50 bani/kg grau ,in onditiile in care pretul graului a fost anul trecut de 0,70 ajutati-ma
Răspuns la discuția reziliere contract de arendare
zaharia65_2 a scris:

Orice conventie repreznta legea partilor, in conformitate cu prvederile art. 969 C.Civ. In consecinta, in situatia in care ambele parti ale unui contract doresc modificarea prevederilor acestuia, este necesara incheierea unei alte conventii care sa consfinteasca noul acord de vointe. In cazul dvs. este suficienta incheierea unui act aditional la contractul de arendare princare partile sa consfinteasca acest acord de vointe cu prevederea explicita a faptului ca actul aditional este parte integranta a contractului initial si are drept unic scop rezilierea prin acordul partilor a contractului incheiat. Este voba deci de un act aditional la contract, iar nu de o declaratie. Acest act se inregistreaza ca anexa si parte integranta a contractului.