Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de arendare

Buna ziua! Orice contract de arendare se inregistreaza la Consiliul local a unitatii administrativ teritoriale pe a raza careia se afla terenul arendat, respectiv la secretar.As dori sa stiu cum anume se rezilieaza un contract de arendare incheiat intre arendator si arendas, daca ambele parti doresc acest lucru ?se face o declaratie comuna care se inregistreaza la consiliul local?se face un act aditional la contractul in cauza?
Orice conventie repreznta legea partilor, in conformitate cu prvederile art. 969 C.Civ. In consecinta, in situatia in care ambele parti ale unui contract doresc modificarea prevederilor acestuia, este necesara incheierea unei alte conventii care sa consfinteasca noul acord de vointe. In cazul dvs. este suficienta incheierea unui act aditional la contractul de arendare princare partile sa consfinteasca acest acord de vointe cu prevederea explicita a faptului ca actul aditional este parte integranta a contractului initial si are drept unic scop rezilierea prin acordul partilor a contractului incheiat. Este voba deci de un act aditional la contract, iar nu de o declaratie. Acest act se inregistreaza ca anexa si parte integranta a contractului.
zaharia65_2 a scris:

Orice conventie repreznta legea partilor, in conformitate cu prvederile art. 969 C.Civ. In consecinta, in situatia in care ambele parti ale unui contract doresc modificarea prevederilor acestuia, este necesara incheierea unei alte conventii care sa consfinteasca noul acord de vointe. In cazul dvs. este suficienta incheierea unui act aditional la contractul de arendare princare partile sa consfinteasca acest acord de vointe cu prevederea explicita a faptului ca actul aditional este parte integranta a contractului initial si are drept unic scop rezilierea prin acordul partilor a contractului incheiat. Este voba deci de un act aditional la contract, iar nu de o declaratie. Acest act se inregistreaza ca anexa si parte integranta a contractului.

mariamirela80, utilizator
Buna seara, tatal meu a semnat un contract de arenda pe 10 ani ,acum ,dupa 2 ani vrea sa rezilieze contractul prin intelegerea partilor,care nu este prevazuta in nici un alineat al contractului,menrionez ca plata s-a facut atat in bani ,cat si in natuta ,dar plata in bani a fost de0,50 bani/kg grau ,in onditiile in care pretul graului a fost anul trecut de 0,70 ajutati-ma
Contractul de arendare poate inceta si inainte de a ajunge la termen prin conventia partilor. Incheiati o cinventie cu arendasul prin care stabiliti conditiile in care acesta contract inceteaza prin acordul de vointa al partilor.
Dar daca una din parti nu doreste rezilierea contractului, cum se poate rezilia ?
In contract nu sunt prevazute clauze de reziliere.