avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Activitate elenagabrielapavel

Activitate elenagabrielapavel

Răspuns la discuția reparatii acoperis bloc
Si anul trecut in noiembrie am realizat o alta' carpeala' tot pe banii mei-400 ron, administratorul astupandu-si cu aceasta ocazie, pe cheltuiala mea, sparturile din zona apartamentului sau. Nu pot plati la nesfarsit niste cheltuieli pentru un acoperis care este coproprietate. Urgentele nu se rezolva din acel fond de rulment al blocului? De ce se strang acei bani? Si nu este o problema si pentru ei daca firele electrice fac scurt si iau foc? Nu exista niciun articol de lege care sa-l oblige pe administrator sa rezolve problema? Pt ca in conformitate cu Legea 230/2007 administratorul si nu presedintele asociatiei are sarcina de executie si administrare tehnica a imobilului. Atata timp cat este o problema cunoscuta de toti locatarii de ce nu se poate executa o lucrare provizorie ? De ce trebuie sa o platesc tot eu. Ca asa a rezolvat problema si in noiembrie...m-a amanat pana am hotarat sa cheme el un muncitor si sa platesc eu. Vreau sa imi dati un temei legal la care sa pot apela... va rog..multumesc
Sunt locataar intr-un bloc si locuiesc la ultimul etaj. In urma cu doua luni a inceput sa imi ploua ingrijorator prin lustra de la living. Si cand spun ingrijorator va rog sa va imaginati expresia ca la robinet. Am sesizat imediat administratorul, care este si vecinul meu de vis-a-vis. I-am propus sa realizeze 'o carpeala' pentru a stopa daunele si riscul de scurtcircuit, deoarece din luna aprilie se strang bani pentru refacerea acoperisului (care a suportat ultima lucrare acum 12 ani). De 2 luni ii spun aproape zilnic sa solitioneze si ma amana sub diverse pretexte de tot atata timp. O astfel de situatie nu e considerata urgenta? Sa puna macar un petic de carton cat sa nu mai ploua asa rau? Ca ei spun ca refac acoperisul in septembrie si eum-am interesat la asociatie si nici macar nu au organizat licitatia....ce e de facut?