Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatii acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatii acoperis bloc

Sunt locataar intr-un bloc si locuiesc la ultimul etaj. In urma cu doua luni a inceput sa imi ploua ingrijorator prin lustra de la living. Si cand spun ingrijorator va rog sa va imaginati expresia ca la robinet. Am sesizat imediat administratorul, care este si vecinul meu de vis-a-vis. I-am propus sa realizeze 'o carpeala' pentru a stopa daunele si riscul de scurtcircuit, deoarece din luna aprilie se strang bani pentru refacerea acoperisului (care a suportat ultima lucrare acum 12 ani). De 2 luni ii spun aproape zilnic sa solitioneze si ma amana sub diverse pretexte de tot atata timp. O astfel de situatie nu e considerata urgenta? Sa puna macar un petic de carton cat sa nu mai ploua asa rau? Ca ei spun ca refac acoperisul in septembrie si eum-am interesat la asociatie si nici macar nu au organizat licitatia....ce e de facut?
Reprezentantul legal al asocuiatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional,care analizand diferite situatii din imobil,poate dispune masurile necesare remedierii deficientelor
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu are autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere executarea de interventii la parti comune condominiu
In speta ,prioritar este sa executati o interventie provizorie daca de pe terasa imobilului se evidentiaza zona de patrundere apa
Si anul trecut in noiembrie am realizat o alta' carpeala' tot pe banii mei-400 ron, administratorul astupandu-si cu aceasta ocazie, pe cheltuiala mea, sparturile din zona apartamentului sau. Nu pot plati la nesfarsit niste cheltuieli pentru un acoperis care este coproprietate. Urgentele nu se rezolva din acel fond de rulment al blocului? De ce se strang acei bani? Si nu este o problema si pentru ei daca firele electrice fac scurt si iau foc? Nu exista niciun articol de lege care sa-l oblige pe administrator sa rezolve problema? Pt ca in conformitate cu Legea 230/2007 administratorul si nu presedintele asociatiei are sarcina de executie si administrare tehnica a imobilului. Atata timp cat este o problema cunoscuta de toti locatarii de ce nu se poate executa o lucrare provizorie ? De ce trebuie sa o platesc tot eu. Ca asa a rezolvat problema si in noiembrie...m-a amanat pana am hotarat sa cheme el un muncitor si sa platesc eu. Vreau sa imi dati un temei legal la care sa pot apela... va rog..multumesc
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari este obligata sa detina fond de rulment necesar achitarii c/v furnizori/prestatori de servicii,fond de reparatii fond cu perioada limitata care se utilizeaza numai pentru reparatii parti comune si alte fonduri
Asociatia de proprietari se infinteaza cu scopul administrarii partii comune de imobil
Adunarea generala a proprietarilor voteaza hotarari necesare asigurarii bunei functionari a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
De aici incepe balciul
Sunt presedinti de asociatie care inteleg sa exercite responsabilitatile functiei,care dezbat propuenrile locatarilor care desfasoara acte si actiuni in interesul asociatiei si a membrilor proprietari
Sunt si presedinti de asociatie care o data alesi se multumesc strict cu indemnizatia lunara pentru care nu exercita niciun fel de efort,nu fac nimic pentru asociatia de proprietari
Nu sunt indicate interventiile partiale o data pentru ca nu asigura efectul scontat,al doilea pentru ca nu beneficiaza de garantie
In cazul dv daca exista urgenta si constatati dezinteresul presedintelui de asociatie,verificati responsabil situatia de pe terasa acoperis,analizati optiunile si executati o interventie provizorie
Puteti dezafecta zona cu problema,turnati o sapa de siguranta astfel incat sa nu va mai ploua in casa
Sunt putini presedinti de asociatie care sa demonstreze interes si initiativa pentru bunurile altora