avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate pinuxdd

Activitate pinuxdd

Buna ziua! Daca am facut apel intr-un dosar, pedeapsa complementara se aplica de la ultima hotarare(cea de la apel) sau de la hotararea de la condamnare?
Discuție Complet
As dori sa imi explicati ce inseamna : Complet: P 16 NCPP
Buna ziua! Acum aproximativ 2 saptamani, dosarul meu a ajuns la procuror.
In aerul expirat mi-a iesit 1.16, la probele de sange mi au iesit 2.05 si la recalculare sau a doua proba 2,40. Am intrebat politistul care este prima si a doua proba si mi s-a comunicat ca nu stie.
La ce ar trebuii sa ma astept si cat o sa stea dosarul la procuror?
Inca o intrebare, la prima declaratie am declarat ca mai eram cu cineva in masina iar la a doua am declarat ca eram singur. Daca martorul trecut in PV vine si spune ca era in masina, ce se poate intampla?
Pai mi s-a spus ca fara declaratia lui, nu se poate inainta dosarul. In acest caz cum ar trebuii sa procedez?
Nu, nu ia fost luata nici o declaratie la momentul respectiv, nu a fost luat la postul de politie.
Doar a fost trecut in procesul verbal.
Buna ziua, am un dosar penal pentru alcool la volan.
Aseara am fost sunat de catre politistul care se ocupa de dosar si mi-a spus ca in procesul verbal este trecuta o persoana ca fiind martora.
Aceea persoana era cu mine in masina cand am fost oprit. Mi s-a spus ca fara declaratia ei, dosarul nu poate fi trimis mai departe. Problema este ca eu nu ma cunosc personal cu persoana respectiva, doar am facut cunostinta in seara respectiva si m a rugat sa l iau si el pana acasa.
Din cate am inteles, respectivul este plecat din tara si chiar daca nu ar fi, nu cred ca ar veni pentru a da declaratia.
Ce as putea face in cazul asta?
Răspuns la discuția Dosar penal pentru alcool
Acum mai am o problema... Tot in aceiasi seara, mi-a fost retinut certificatul masini pe motiv ca nu am inmatriculat-o in 30 de zile de la cumparare. Precizez ca mi-a fost luat doar certificatul nu si numerele.
Atunci seara mi s-a spus ca pot merge si a doua zi la rutiera sa-l recuperez, eu avand programare la transcriere pe 25 septembrie.
Am mers la rutiera si certificatul nu sosise, am facut o cerere prin care solicit trimiterea certificatului catre DRPCIV au trecut 3 saptamanii si certificatul nu a fost trimis nici in acest moment, el fiind la sectia de politie unde mi-a fost retinut..
Ce as ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Răspuns la discuția Dosar penal pentru alcool
Inca o intrebare, atunci am observat ca au luat si politstii o cutie cu probe de sange.
Asa se procedeaza?