avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Zsuzsana

Activitate Zsuzsana

Discuție Somaj tehnic
Persoanele cu handicap aflate in somaj tehnic nu mai au scutire de la plata impozitului? In urma calculului angajatorul a retinut pe langa contributia la CAS, sanatate si impozitul de 10%. Este legal ?
Sotul meu este persoana cu handicap vizual, are certificat de incadrare in grad de handicap accentuat din 2004 (permanent); a lucrat din 1985 fara intrerupere, iar acum a ramas fara loc de munca. Avand in vedere, ca in luna mai 2020 implineste varsta de 55 ani, a solicitat emiterea unui nou certificat de incadrare in grad de handicap (pe mail avand in vedere vremurile de distantare sociala) in vederea pensionarii pt.limita de varsta conform art.58 lit.b din Legea 263/2010. A primit certificatul nou in care scrie ca a fost eliberat in vederea aplicarii prevederilor art.58 din Legea 263/2010, in schimb la data dobandirii handicapului a fost trecuta data primului certificat de incadrare in grad de handicap, adica 27.02.2004, cu toate ca la dosar au existat documente doveditoare, cum ca handicapul este congenital (Certificat medical din 2004). In plus a trimis si o copie dupa o trimitere la oftalmolog si Diagnostic din 1975. Are dreptul la pensie ? Daca nu, poate contesta faptul, ca nu s-au tinut cont de documentele doveditoare datei ivirii handicapului ? Multumesc anticipat.
Am platit un avans de 30% pentru un dulap si o comoda intr-un magazin care comercializeaza mobilier - asta era conditia ca sa imi fie retinute produsele (din motive personale doream sa fie livrate dupa 2 saptamani). In momentul de fata vreau sa achizitionez doar comoda (avansul platit acopera valoarea ei, ba mai mult raman 35 de lei in plus) si sa renunt la dulap. Mentionez ca produsele nu au fost livrate inca, dar exista factura emisa pe valoarea intreaga a produselor. Din ultima convorbire telefonica mi s-a adus la cunostinta, ca nu mai pot sa renunt la nici unul dintre produse pentru ca au fost scazute din gestiune. Cum este posibil asa ceva, in conditiile in care ar trebui sa il pot returna fara nici un motiv. Nu am semnat nici un contract, nici o comanda , produsele erau pur si simplu pe stoc in magazin. Ce imi recomandati sa fac ?