avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate mircea.nedelcu

Activitate mircea.nedelcu

Deci se ia in calcul data primirii , data la care a fost incarcata in SPV... dar poate nu am avut acces, etc.
Buna ziua,

Am primit o iniviatie la ANAF in spatiul virtual. Cand curge timpul oficial de 15 zile pentru a ma prezenta la ei sau pentru a trimtie documentele ?, dela primirea ei fizica, ca probabil au trimis si fizic sau de cand am accesat fisierul in SPV ?
Buna ziua,

Am vandut un apartament si am uitat pe balcon cateva dosare cu arhiva actelor de la firma. L-am sunat pe cumparator si mi-a spus sa-i dau 2000 lei daca vreau sa-mi dea actele si ca nu e problema lui ca am uitat bunuri in apartament, iar tot ce a gasit ii apartine. As dori sa fac o plangere la parchet impotriva acestui individ pentru ca si-a insusit bunuri care nu-i apartin, eventual sa cer in instanta furnizarea convorbirii telefonice de la operator. Credeti ca are rost sa fac acest lucru sau sa-mi asum pierderea acelor acte?
Pot depune rectificativa pentru 2022 ?
Pentru 2022, scuze
Se va plati CAS si CASS pentru 2023 la un PFA cu norma de venit daca persoana respectiva nu are alte venituri in decat cele generate de PFA dar care sunt in valoare de 20.000 euro pentru 2023 ? PS: Detinatorul PFA-ul are reducere 50% din norma pentru ca este student la zi ( 360.000/2 = 18.000 RON, 10% = 1800 RON).
Ce se intampla in cazul in care firma respectiva are bani la sediu social (in contul 5311.2) , bani care de fapt nu mai exista pentru ca s-au cheltuit de catre asociati pentru asi intretine familiile ? Se va face un contract de imprumut ?
Pentru o casa de amanet fara metale pretioase, tot trebuie sa ma inregistrez in Registrul de evidenta al BNR ?
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Faptul ca nu s a indicat în contract modalitatea de plata a prețului nu este de a natura a conduce la nulitatea absoluta a acestuia.

O zi buna.


Si totusi a primit altcineva banii pentru bunul vandut, sta in picioare acest contract chiar daca nu exista aceasta mentiune in continutul contractului ?
Speta : Vanzare autoturism.

Partile s-au inteles verbal ca, cumparatorul sa vireze banii in contul altei persoane (detinatorului biroului de acte auto, amic cu vanzatorul), aceasta din urma urmand sa retraga banii din cont si sa-i inmaneze vanzatorului. In contract nu s-a specificat acest aspect. Partile semneaza contractul in care este specificat ca vanzatorul a primit banii.

Dupa vanzare cumparatorul observa probleme grave la masina, vanzatorul a scos filtrul de particule de masina euro 5, cu consecintele de rigoare.

Este nul contractul pentru ca nu s-a specificat in contract modul de plata ? Poate cumparatorul cere nulitatea contractului si restituriea pretului de catre detinatorul contului bancar in care s-au virat banii ? ps. Binenteles ca se va cere anularea actului pentru vicii ascunse de vanzator, insa doresc sa stiu daca se poate cere nulitate si pentru lipsa informatiilor legate de modul de plata din contract.