avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate Office Vending

Activitate Office Vending

Buna ziua!
Am fost trecuti pe lista firmelor mijlocii incepand cu 01.01.2024, trebuie sa depunem incepand cu ianuarie 2024 declaratia 406- SAF-T ?

Multumesc!
Buna ziua! Achizitionez bunuri din UE ( SRL platitor de TVA) , achizitia este efectuata in scopul revanzari bunurilor respective in Romania.
In urma modificarilor legislative privind TVA-ul de la 01.07.2021 , inteleg ca TVA-ul trebuie achitat in vama doar pentru marfurile pe care le introducem in tara din afara UE?
Daca societatea nu a avut activitate in anul 2020 , se depune declaratia privind beneficiarul real la registrul comertului?
Buna ziua!

Ca persoana juridica vreau sa dau spre inchiriere o masina unei persoane fizice. Ma intereseaza daca persoana fizica poate sa foloseasca autoturismul pentru servicii de taximetrie si daca da, care ar fi ogligatiile mele ca firma?. Societatea poate sa fie trasa la raspundere pentru faptele persoanei fizice care foloseste masina?
FACTURA EMISA CATRE O PERSOANA JURIDICA DIN MAGAZIN, DACA EMIT BON FISCAL CUM FAC INREGISTRARILE IN CONTABILITATE , NU IMI DUBLEZ VENITURILE ?