Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta sau bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta sau bon fiscal

FACTURA EMISA CATRE O PERSOANA JURIDICA DIN MAGAZIN, DACA EMIT BON FISCAL CUM FAC INREGISTRARILE IN CONTABILITATE , NU IMI DUBLEZ VENITURILE ?
george-neagu, moderator
E o moda de a folosi bonul fiscal pe post de chitanta ! Si contarea este aceiasi 5311 411 ! Problema nu este la venituri ci la TVA ! De aceea trebuie sa faceti distinctie cand scoateti "Z"-ul intre bonurile fiscale atasate facturilor si bonurile fiscale obisnuite (fara factura) care se conteaza 5311 707 . Multi utilizeaza departamente diferite in sensul ca bonurile fiscale aferente facturilor se opereaza pe departamentul TVA=0 situatie in care departajarea lor este foarte usoara si vizibila in "Z".
Odata ce aveti casa de marcat, chiar daca va cere pentru o firma si factura, veti da factura doar cu bon fiscal. Nu mai folosit deloc chitantierul.
george-neagu, moderator