avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate cristeo

Activitate cristeo

Multumesc mult pentru raspunsuri. As vrea sa imi spuneti, taxa de timbru este 3% din valorea bunurilor imobile care se partajeaza?Am inteles ca in cazul in care exista acord de mediere depus la instanta aceasta taxa de timbru se restituie? Care este procedura la instantele din Bucuresti? Se depun banii si apoi se recupereaza? In cat timp? NU se mai depun? As vrea sa stiu practic cum este. Multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Sunt interesata cum se rezolva urmatoarea problema, familie cu 2 copii se hotaraste sa divorteze, prefera procedura medierii. Exista un apartament propietate comuna, cu credit ipotecar in derulare, titular credit sotul.
Intrebari:
1. Cat dureaza tot procesul, medierea- in conditiile in care nu cred sa fie nevoie de mai mult de o sedinta de mediere, cat dureaza la tribunal? Cat costa medierea/ tribunalul? Mediatorul este necesar sa fie de la domiciliul sotilor sau nu are importanta?
2. Daca cei doi soti au hotarat ca imobilul sa ramana unuia dintre ei, creditul sa ramana la unul dintre soti(cel care ramane cu casa), am inteles ca banca emite un acord in acest sens, este posibil ca banca sa nu fie de acord?
3. In situatia mai sus prezentata cu casa, este necesar partaj? Se mai plateste vreo taxa suplimentara prvitoare la bunuri?
4. Exista o ancheta sociala facuta de autoritatea tutelara? cine o solicita?mediatorul, familia, instanta?
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna seara.
Confectionez de ceva timp produse tricotate/crosetate si lenjerii de pat toate handmade. As vrea sa stiu de ce acte am nevoie sa le vand pe internet. Am nevoie de Pfa sau Intreprindere Individuala? Sau care sunt formele legale?
Aceasta actvitate este compatibila cu cea de functionar public?
Multumesc foarte mult.
Buna ziua.
Am nevoie de opiniile dvs in legatura cu urmatoarea situatie.
Casatorie in 2006, 2 copii minori, 1 an si 5 ani.
Locuinta cu credit ipotecar, sotul e imprumutat, eu garant, mama mea coplatitor. Jumatate din valoarea apartamentului mi-a fost data mie de mama mea- am o declaratie de mana data de sotul meu in care specifica acest aspect si daca e nevoie martori.

Intrebari-
1. In acest caz se poate face divortul la notar sau la starea civila, daca exista intelegerea sotilor asupra tuturor aspectelor?
2. Daca nu exista aceasta intelegere si se face divortul la instanta, se poate face totul intr-un proces si divort si incredintare minori si partaj? sau cum se procedeaza?
3. Ce solutii dau bancile in astfel de situatii- pot prelua eu creditul si sa raman in casa impreuna cu copiii?

As vrea sa ma asigur ca nu raman pe drumuri cu copiii, mai ales ca jumatate din bani mi i-a dat mama cu mare eforturi, veniturile mele au fost mai mari tot timpul de cand suntem casatoriti si acum el ma ameninta ca eu voi ramane fara casa. E posibil sa vorbeasca asa, doar la suparare, dar eu datoria s m a asigur ca nu vom avea surprize neplacute, pentru copii si pentr mine.

Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția partaj imobil ipotecat
Imi pare rau ca insist, dar timpul ma preseaza si as vrea daca stie cineva, sa ma sfatuiasca- declaratie scrisa, cu martori, fara martori sau declaratie notariala?
Sau ar trebui sa postez subiectul la sectiunea dreptul familiei?
Multumesc.
Buna ziua.
Care sunt obligatiile unui membru fondator al unei asociatii?

Si care este legea in vogoare privind asociatiile? Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția partaj imobil ipotecat
Da, sigur vom apela la mediere, sau cel putin eu asa imi doresc sa facem totul civilizat, dar daca acest lucru nu va fi posibil, as vrea sa stiu ce am de facut.
E suficienta o declaratie scrisa de sotul meu de mana prin care sa ateste sursa banilor sau trebuie cu martori sau trebuie la notariat? Multumesc.
Buna ziua.

As vrea sa va solicit opinia in urmatoarea problema:

In urma cu 2 ani, am cumparat impreuna cu sotul meu un imobil cu credit ipotecar. El este titularul de credit, mama mea coplatitor si eu girant ( in acel moment eu eram in concediu crestere copil, de aceea nu apar la titular credit).
Mai mult de jumatate din banii cu care am cumparat casa au fost dati de mama mea, ea a vandut o mostenire si mi-a dat mie banii. Cealalta parte din bani e credit ipotecar.
La momentul cumpararii i-am spus notarului la care am facut contractul de vanzare cumparare ca vreau sa se specifice intr-un act ca mare parte din bani mi-au fost dati de mama, doamna notar mi-a spus ca nu se specica asta in contractul de vanzare si e suficient sa faca sotul o declaratie in care sa spuna ca X suma este data de mama mea, o declaratie de mana, nu notariala, fara martori, doar sa recunoasca el asta in scris.
Acum suntem in pragul unui divort si as vrea sa stiu cum sa procedez sa nu am surpriza ca sotul sa vrea jumatate din casa si sa pot dovedi prevenienta banilor de la mama mea.
Mentionez ca avem doi copii si as vrea ca macar acest aspect legat de locuinta sa fie cat mai putin disputat intre noi, sa nu ne aduca prejudicii suplimentare.

Cum sa procedez?
Multumesc foarte mult.













Multumesc foarte mult.
Buna seara. Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea situatie; Am un apartament luat cu credit ipotecar, mai am de platit cativa ani. As vrea sa vand acest apartament, sa iau un teren si sa contruiesc o casa. Sa zicem ca daca as vinde apartamentul as avea jumatate din banii pentru casa si as avea nevoie de la banca de cealata jumatate.Nu am nici un ban la dispozitie acum . Ce variante am sa vand acest apartament si sa finalizez casa tot prin intermediul bancii? Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția divort si incredintare copil
Fratele meu a aflat ca sotia a facut diverse credite de nevoi personale, fara ca el sa stie si sa semneze pentru aceste credite. In cazul divortului impart si datoriile, chair daca el nu a stiut nimic despre aceste credite? Unde poate verifca care sunt creditele facute de sotia lui? Va multumesc.