Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare apartament ipotecat cu constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare apartament ipotecat cu constructie casa

Buna seara. Va rog sa ma sprijiniti in urmatoarea situatie; Am un apartament luat cu credit ipotecar, mai am de platit cativa ani. As vrea sa vand acest apartament, sa iau un teren si sa contruiesc o casa. Sa zicem ca daca as vinde apartamentul as avea jumatate din banii pentru casa si as avea nevoie de la banca de cealata jumatate.Nu am nici un ban la dispozitie acum . Ce variante am sa vand acest apartament si sa finalizez casa tot prin intermediul bancii? Multumesc foarte mult.
Ipoteca blocheaza orice tranzactie imobiliara.Cred ca o propunere poate de refinantare din partea bancii, ar rezolva situatia.
Succes!
Doamna Valentina a spus :"Ipoteca blocheaza orice tranzactie imobiliara.Cred ca o propunere poate de refinantare din partea bancii, ar rezolva situatia."
FALS din punctul meu de vedere.
In acest sens :
Art. 5 din legea 190/1999 spune :
Pana la rambursarea integrala a creditului, imobilele ipotecate vor putea fi instrainate numai cu acordul prealabil al creditorului ipotecar. Contractele incheiate cu nerespectarea acestei dispozitii sunt lovite de nulitate absoluta.

Mergeti la banca si discutati care sunt posibilitatile.
Banca sigur nu va dori sa ramana fara ipoteca, asa ca puteti oferi o alternativa, de exemplu ipoteca pe terenul pe care doriti sa construiti casa.

Mihaela Enache, Avocat
@mihaela88
Am impresia ca va face placere sa ma atacati..."FALS" asa cum va exprimati inseamna ca desi ati citat din postarea mea, nu ati retinut ca am mentionat de propunerea bancii...... si asta e tot legat de acea "logica".....::magic:
avvalentina, utilizator