avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate conceaty

Activitate conceaty

Cine îmi poate elibera adeverinta cu venitul pe perioada concediului de crestere al copilului? Am fost în ccc1 și am revenit mai devreme la munca pentru a beneficia de stimulent între timp am aflat ca sunt din nou insarcinat nu am lucrat decât 4 luni acum sunt în prenatal însă angajatorul vrea sa ii aduc de la primărie o adeverinta cu venitul pe perioada în care am fost în ccc1 . Este normal cd imj cere angajatorul și ce acte îmi trebuie pentru ccc2 ?
Discuție Ccc2
Se poate intra in ccc2 daca este o diferență de 90 de zile intre ccc1 și ccc2
Răspuns la discuția Revenirea la munca
Cererea poate fi scrisă și de mana , ssu trebuie sa fie făcută pe calculator și completată de mine ?

Cornel Vasile a scris:

Revenirea se poate face astfel:

- fie reveniti inainte de 13 iunie 2020 ... aici se tine cont de luna tatalui ... in aceasta situatie , o luna nu se va primi stimulent de insertie

- fie reveniti inainte de 13 mai 2020 ... aici nu se tine cont de luna tatalui

In ambele situatii, salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

Răspuns la discuția Revenirea la munca

Cornel Vasile a scris:

Doriti sa beneficiati de stimulentul de insertie la revenirea din CCC?

Da doresc sa beneficiez de stimulentul de inserție
Răspuns la discuția Revenirea la munca
Copilul meu face pe 13 august 2 ani , când ar trebui sa depun cererea pentru întoarcerea la munca ?
Ce este de făcut ,dacă angajatorul nu vrea sa te mai primească la munca , după terminarea concediului de creștere a copilului? Și îți spune că nu te mai poate primi că ai copil mic și se poate îmbolnăvi și că o să trebuiască să îți de-a concediu