avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate jamaykablack

Activitate jamaykablack

Detin o intreprindere individuala neplatitor de TVA, am achizitionat un utilaj agricol (o semantoare 20.000€) prin achizitie intracomunitara, pentru a face acest lucru inainte de achizitie m-am prezentat la ANAF pentru a ma face platitor de TVA si de a ma inscrie in ROI. De la ANAF mi s-a comunicat ca nu este nevoie sa ma mai fac platitor de TVA, sa completez declaratia 091 si mi se va da un cod special pentru achizitii intracomunitare, separat de CUI-ul deja existent, eu fiind necunoscator in acest domeniu, am fost de acord.
Acum dupa un an de la achizitie imi spun ca trebuie sa platesc TVA-ul pentru aceasta tranzactie.
In acesta situatie, achzitia intracomunitara nu isi mai avea sensul din punctul meu de vedere intrucat scopul achizitiei era de a cumpara un utilaj care iesea mai ieftin fara TVA, altfel achizitionam utilajul direct din tara.
Va rog sa ma ajutati cu o informatie, daca este obligatorie plata TVA-ului aferent acestei tranzactii intracomunitare, daca o pot deduce macar, sau daca pot face ceva in legatura cu informarea eronata din partea angajatilor ANAF.