avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate danutza40

Activitate danutza40

Răspuns la discuția Exista aspect moral sau/si legal?
Multumesc domnului avocat si doamnei consilier pentru promptitudinea raspunsurilor ,insa raspunsul d-nei consilier m-a pus usor pe ganduri.Majoritatea conversatiilor intre "doamna" si "domnul"s-au purtat in cadrul acelui joc virtual care are propriul sau chat.Exista posibilitatea ca inscrisul doveditor al transferului de bani sa mai existe ,trebuie sa verific, doamna fiindu-mi buna amica.Cunoscand indeaproape situatia nu pun la indoaiala spusele doamnei si vreau sa revin cu o intrebare sub forma unei situatii ipotetice.O doamna din Sapanta(sa zicem)cunoaste virtual un domn din Vascauti iar domnul face o pasiune pentru acea doamna.Tine mortis ca doamna sa primeasca un cadou, sa zicem o masina sau orice altceva.Banii vin de la Vascauti iar doamna ii primeste la Sapanta...dupa luni de zile domnul se razgandeste si vrea banii inapoi sau bunul achizitionat.Din punct de vedere legal de ce poate fi acuzata doamna, tinand cont ca in afara de transferul banilor nu a existat nici un alt fel de intelegere(scrisa sau verbala), sau cum o poate obliga domnul din Vascauti sa returneze cadoul?Multumiri anticipate!
Buna ziua ! Incerc sa expun situatia cat ma succint si va rog sa ma imi dati un sfat daca este posibil... o doamna din Romania "cunoaste"un domn din Croatia prin intermediul unui joc virtual de socializare.Situatia amandurora se clarifica din start si de comun acord conchid ca vor pastra o legatura virtuala fara posibilitatea de a se materializa in realitate.Dupa un timp, domnul insista pret de cateva saptamani sa ii faca doamnei un cadou pentru ca se apropiau sarbatorile de iarna .Doamna refuza sistematic insa intr-un final cedeaza si accepta cadoul simtindu-se oarecum in siguranta pentru ca i se amintea tot timpul ca este doar un cadou care nu o va obliga cu nimic.Dupa 2 luni doamna, satula de posesivitatea domnului il anunta ca ar trebui sa intrerupa corespondenta si ca ii va inapoia cadoul .Domnul se simte jignit si o asigura ca este un gentelman desavarsit si ca indiferent de situatie un cadou ramane un cadou ce nu se poate inapoia si ca daca doamna tine neaparat il poate dona. Trebuie precizat ca acest cadou a fost o suma de bani adica 500 de euro, in vederea achizitionarii unui laptop.Dupa alte 5 luni, timp in care domnul a bombardat-o sistematic cu mesaje jignitoare pe doamna care le-a si l-a ignorat ,dansul decide ca ar fi timpul ca banii sau laptopul sa ii fie inapoiate si o asigura ca ar trebui sa i-a mesajul foarte in serios si sa nu il mai ignore.Evident doamna se teme pentru ca domnul ii cunoaste adresa si ar dori sa dea banii inapoi dar nu ii are,iar laptopul a suferit cateva mici incidente intre timp ...si oare chiar daca ar reusi sa restituie "cadoul* poate fi sigura ca va fi lasata in pace?Intrebarea mea este,daca in afara de aspectul moral al acestei situatii exista si un alt aspect de natura legala...doamna poate fi acuzata de ceva,se poate apara in vreun fel de acest individ care este evident ca are vaste resentimente pentru faptul ca a fost respins si probabil incearca sa o intimideze ?
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos pt.raspuns,apartament este bun comun al ambilor parinti!
Răspuns la discuția Exista legi impotriva jecmanelii?
Multumesc frumos pentru raspunsuri,insa nu ma pot declara multumita!Toata lumea incearca sa ma faca sa inteleg ca "asta este"ca asa este si la doctor si la functionari si la preoti si peste tot.Eu spun ca nu,nu este asa si daca s-a ajuns in atare situatie vina este a noastra a tuturor .Stiu ca nu pot schimba nici lumea nici proastele obiceiuri dar cel putin ma pot revolta sau cel putin pot atrage atentia pentru ca M-AM SATURAT ...X-(







Discuție Succesiune
Buna seara!Tata a decedat de curand si as vrea sa stiu cum se procedeaza cu succesiunea:mama este in viata,iar noi suntem 4 frati(3 fete si 1 baiat).In principiu exista un apartament de 3 camere in care locuieste mama si fratele.Multumesc!
Salutare tuturor!Indraznesc sa intreb daca exista vreo lege sau "ceva"care ne poate proteja in vreun fel de jecmaneala pe fata si tupeul fara margini de care dau dovada preotii si groparii atunci cand ai un necaz in familie?Am intrat pe site-ul patriarhiei hotarata sa fac o plangere insa nu am gasit nici o rubrica unde sa-mi vars lungul sir de nemultumiri.Dac exista cineva care imi poate da un raspuns...multumiri anticipate!
Răspuns la discuția legea copyrightului
Cu scuzele de rigoare si in ideea ca nu devin prea insistenta revin cu o intrebare:imi poate spune cineva exact ce avem voie sa facem si ce nu cu netul?Am intrat pe legi-internet.ro,am citit,insa multe chestii nu prea le-am inteles.Avem voie sa downloadam filme,jocuri si muzica?Avem voie sa descarcam programe si sa le folosim in scopuri personale?Multumesc!
Răspuns la discuția legea copyrightului
Pai cam da! Tinand cont de faptul ca toti avem Google, Microsofturi,Youtube,Adobe,Yahoo,Msn,Winap,Odc,Torrent si tot felul de programele si joculete cred ca ne-am cam incadra la acest tip de infractiune :(( .Oricum mii de multumiri pentru ajutorul acordat =D>
Răspuns la discuția legea copyrightului
Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsurilor insa exista la legea nr.8 din 1996 la capitolul IX articolul 73 punctul a,privind programele pt. calculator, o chestie care mi-a dat de gandit.Spune asa:"Reproducerea permamenta sau temporara a unui program,integral sau partial,prin orice mijloc si sub orice forma,inclusiv in cazul in care reproducerea este determinata de incarcarea,afisarea,transmiterea sau stocarea programului pe calculator".Ma puteti elucida?
Buna ziua,va solicit din nou ajutorul in legatura cu patania unei amice!Zilele trecute s-a pomenit la usa apartamentului cu un domn si o doamna, inspectori, care detineau un mandat de perchezitie emis de procuratura Ploiesti.I s-a dus la cunostinta ca trebuie sa predea hardul computerului pe motiv ca ar fi downloadat filme si muzica,ca va avea de platit ca prima transa o amenda de 10mil. si sa se prezinte saptamana ce vine cu avocatul personal la sediul procuraturii.Precizez ca,dupa spusele ei nu a folosit aceste materiale downloadate decat in scopuri pur personale.Dumnealor sustineau ca s-au infiintat la nivel de judet vreo 20 de comisii care au ca scop stoparea downloadarilor de pe net.Dupa ce am aflat ce a patit am dat fuguta la calculator sa citesc LEGEA COPYRIGHTULUI si stupoare ,nu am gasit mai nimic care sa ma lumineze.Am intrebat-o iarasi pe amica mea daca nu cumva a facut pe hackerita si-a intrat cine stie pe unde nu trebuia si mi-a raspuns ca nu a facut asa ceva,in schimb a recunoscut ca de la finele anului trecut de cand reteau RDS a cumparat toate retelele mici de cartiere nu s-a mai conectat la internet ci la folosit in mod abuziv.Rugamintea mea este daca puteti sa imi spuneti ce se poate intampla data fiind situatia si cum este cu acest downloadat pe care fiecare dintre noi il uzitam mai mult sau mai putin.Multumesc!:(