avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Activitate gabi1974

Activitate gabi1974

va rog sa-mi mentionati baza legala prin care se acorda tichete de masa medicilor rezidenti. rezidentii sunt platiti de la bugetul de stat prin ministerul sanatatii din fondul special pus la dispozitie de ministerul de finante. nu e normal ca in judetele hunedoara, arad si timis sa se acorde tichete de masa medicilor rezidenti iar un spital din jud caras severin unde figureaza angajat pe post medicul rezident, sa refuze plata tichetelor de masa pe motiv ca nu le-au prevazut in exercitiul bugetar desi era obligatoriu avand in vedere fondul special destinat medicilor rezidenti
A doua si a treia proprietate se impoziteaza suplimentar cu 65% respectiv 150% conform art 252 din Codul Fiscal in cazul in care prima este o boxa iar a doua este o parcare subterana? Ele nu au destinatie de locuinta ci doar alta destinatie dupa cum e mentionat si in evidenta Primariei. Cum e posibil sa se impoziteze suplimentar daca nu au destinatie de locuinta conform art 252 Cod Fiscal?
Răspuns la discuția INSCRIERE IN CARTEA FUNCIARA
conform noului cod civil se poate inscrie achitarea redeventei in cartea funciara? din legea 219/1998 nu reiese acest lucru
Achitarea integrala a unei redevente in baza unui contract de concesiune se poate inscrie in cartea funciara? care este temeiul legal?

[Editat - va rog nu mai scrieti cu majuscule, Regulamentul nu permite acest lucru. Multumesc]
Perioada cat am beneficiat de somaj si ajutor de integrare profesional se considera vechime in munca pentru a beneficia de acordarea gradatiei corespunzatoare? Care este temeiul legal? De la actualul loc de munca nu mi se mai considera decat vechime in stagiul de cotizare desi de la inspectia muncii mi s-a comunicat ca doar beneficiarii legii 1/1991 beneficiaza si de vechime in munca.
Conform art. 1 din protocolul I - CEDO, un drept castigat este definitiv castigat astfel ca prevederile Legii nr. 1/1991 raman in vigoare pentru persoanele care au beneficiat de ele chiar daca in prezent este abrogata.

Va multumesc.

va pot trimite pe adresa de e-mail raspunsul inspectiei muncii
Va multumesc pentru raspuns insa in aceasta situatie nu trebuia sa mi se pastreze si sporul de cimplexitate ce l-am avut la postul anterior? Pentru ca mi l-au retras si nu mi se pare normal acest lucru.
Va multumesc pentru raspuns. Raman pe noul post considerand ca sansele de castig sunt minime.
Am primit o decizie de mutare definitiva la un alt compartiment fara sa mi se ceara acordul meu. Precizeaza prevederile art.91 ali 2 lit c si art 100 din legea 188/1999, aviz favorabil ANFP pt functiile publice din cadrul CJAS Timis, organigrama CJAS Timis aprobata prin Ordinul CNAS. Apare mentiunea “se muta definitiv cu post cu tot”. Au fost folosite manevre dolotive in sensul ca in urma cu 30 de zile s-a inceput cu un ordin de numire pe comisii de evaluare dupa care mi-au dat aceasta decizie de mutare fara sa mi se spuna clar care este statutul meu desi am fost si in audienta.
Cum pot proceda in acest caz? Pot face contestatie in termenul de 30 de zile direct in instanta de contencios administrativ invocand mentinerea mea in postul actual este de natura sa sporeasca eficienta activitatii institutiei publice ? Sau trebuie sa introduc plangere prealabila in baza legii 554/2004 unde sa mentionez motivul invocat anterior?
Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ca la incheierea celor 3 luni sa se treaca din nou " modificat incadrarea" sau se trece "sanctiune 10% 3 luni" iar la incheierea celor 3 luni se trece "incetat sanctiune" ???
Personal cred ca este valabila prima varianta cu "modificat incadrarea" deoarece conform art. 1 si 2 din decretul 92 / 1976, sanctiunile disciplinare nu pot face obiectul unor inscrieri in carnetul de munca.
Varianta I: daca s-a inscris "sanctiune 10 % 3 luni" si ulterior s-a anulat sanctiunea, se trece "anulat sanctiune"?
Varianta II: daca s-a inscris "modificat salariu" si ulterior s-a anulat dispozitia, se trece "anulat dispozitie"?
Va multumesc.
Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ca la incheierea celor 3 luni sa se treaca din nou " modificat incadrarea" sau se trece "sanctiune 10% 3 luni" iar la incheierea celor 3 luni se trece "incetat sanctiune" ???
Personal cred ca este valabila prima varianta cu "modificat incadrarea" deoarece conform art. 1 si 2 din decretul 92 / 1976, sanctiunile disciplinare nu pot face obiectul unor inscrieri in carnetul de munca.
Varianta I: daca s-a inscris "sanctiune 10 % 3 luni" si ulterior s-a anulat sanctiunea, se trece "anulat sanctiune"?
Varianta II: daca s-a inscris "modificat salariu" si ulterior s-a anulat dispozitia, se trece "anulat dispozitie"?
Va multumesc.