avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inscrieri in carnetul de munca
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inscrieri in carnetul de munca

Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ca la incheierea celor 3 luni sa se treaca din nou " modificat incadrarea" sau se trece "sanctiune 10% 3 luni" iar la incheierea celor 3 luni se trece "incetat sanctiune" ???
Personal cred ca este valabila prima varianta cu "modificat incadrarea" deoarece conform art. 1 si 2 din decretul 92 / 1976, sanctiunile disciplinare nu pot face obiectul unor inscrieri in carnetul de munca.
Varianta I: daca s-a inscris "sanctiune 10 % 3 luni" si ulterior s-a anulat sanctiunea, se trece "anulat sanctiune"?
Varianta II: daca s-a inscris "modificat salariu" si ulterior s-a anulat dispozitia, se trece "anulat dispozitie"?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Medu , utilizator 13:50, 24 Februarie 2009
Sanctiunile nu pot face obiectul unor inscrieri in carnetul de munca contravenind dispozitiilor alin.1 si 2 din Decretul nr. 92/1976 care arata limitativ care sunt inscrierile ce se pot face in carnetul de munca .

Potrivit art.1 si 2 din Decretul nr.92/1976 privind carnetul de munca inscrierile care se pot face in acesta sunt urmatoarele:
- inscrieri cu privire la vechimea in munca,
- inscrieri cu privire la vechimea neintrerupta in munca,
- inscrieri cu privire la vechimea neintrerupta in aceeasi unitate,
- inscrieri cu privire la vechimea in functie, meserie sau specialitate,
- inscrieri cu privire la timpul lucrat in locuri de munca cu conditii deosebite,
- inscrieri cu privire la retributia tarifara de incadrare si alte drepturi ce se includ in aceasta.
- mentiuni privind starea civila,
- mentiuni privind pregatirea scolara si pregatirea profesionala a titularului,
- mentiuni cu privire la recompensele primite,
- orice alte mentiuni care potrivit dispozitiilor legale se mentioneaza in carnetul de munca .
Am fost sanctionata disciplinar prin retinerea unui procent din salariu si mi-a fost trecut acest aspect pe carnetul de munca.Aceasta sanctiune reprezinta o diminuare a salariului si prin urmare trebuie trecuta pe carnetul de munca asa cum se trece si majorarea salariului (asa mi s-a explicat de la ITM).
Nu stiu sa-ti spun cum se trece..dar important e ca SE TRECE!
O zi fara evenimente..de orice fel ar fi ele!:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscrieri in carnetul de munca gabi1974 gabi1974 [b]Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ... (vezi toată discuția)
Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca devil_advocate devil_advocate Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare: - suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile; - reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o ... (vezi toată discuția)
Completare dosar personal 17pyd 17pyd Sunt salariat si in urma absolvirii unor cursuri de specialitate in informatica si lb engleza as dori sa mi complet dosarul personal de la resurse umane cu ... (vezi toată discuția)