avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate dl.Escu

Activitate dl.Escu

Răspuns la discuția citatie executare silita
care apartament? nu am in posesie asa ceva
am primit o citatie pentru executare silita pentru un credit de nevoie personale. nu am girat cu nimic, dar nici nu pot plati ratele. Nu detin proprietati imobiliare si nici autoturisme. In cazul acesta ce se poate intampla? Pot ajunge la inchisoare?
Buna ziua,

Vreau sa imi fac un site cu articole. Ma gandeam sa copiez niste articole de pe alte site-uri. Este ilegal ce vreau sa fac? Pe site-ul respectiv se specifica ca textele nu pot fi imprimutate fara acordul scris al autorului.
Ma intereseaza mai mult partea legala. Am cautat pe internet si se specifica urmatoarele din urmatoarea lege:
LEGE nr.8 din 14 martie 1996
privind dreptul de autor şi drepturile conexe

Art. 9. - Nu pot beneficia de protecţia legală a dreptului de autor următoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile şi invenţiile, conţinute într-o operă, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natură politică, legislativă, administrativă, judiciară şi traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autorităţilor publice şi ale organizaţiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul şi medalia;
d) mijloacele de plată;
e) ştirile şi informaţiile de presă;
f) simplele fapte şi date.

Pe mine ma intereseaza stirile si informatiile de presa.
Doresc sa infiintez un S.R.L. am urmatoarele probleme:

1. nu stiu ce formulare imi trebuiesc de la registrul comertului. (am fost la ei pe site, dar nu inteleg)
2. doresc sa fac sediul social intr-un apartament. Este vreo problema daca fac contract de comodat cu unul din proprietari? (sunt 2 proprietari, sot si sotie).
3. cam cat m-ar costa redactarea actului constitutiv si a contractului de comodat.
4. care ar fi pasii de urmat
Doresc sa infiintez o societate comerciala. Am nevoie de cineva pentru redactare, pentru ajutor depunere acte. Binenteles, nu vreau sa dau 15 milioane comision. Pot sa alerg eu dupa acte : ridicare/depunere. Astept pareri din partea dvs, la cine sa apelez. Prefer sa fiu contactat pe mesaj privat.
Am uitat sa mentionez ca sunt din Bucuresti
pai, administratorul este numit in actul constitutiv, nu este o persoana angajata cu care sa pot sa intrerup contractul de munca.
va multumesc pentru raspunsuri. voi lua o decizie pana la urma.

Am alta intrebare. Cum preiau functia de administrator fara act aditional?

Sau macar raspunderea administratorului de la o anumita data.
bun, si totusi ce e de facut? nu vreau sa apelez la un avocat care sa isi mai puna si el comision vreo 400-500 ron.
bun, la cat m-ar duce toata hartogareala asta?estimativ
mentionez ca firma a fost infiintata in mai 2007
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea dilema. Administratorul vrea sa iasa din firma. vreau sa preiau eu si partile lui sociale, precum si functia de administrator. de asemenea sa schimb si sediul social.
ce este de facut?
astept cu interes raspuns dvs.