avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Pantii

Activitate Pantii

Castig de cauza am avut din partea instantei si fara taxa de timbru,dar multe solutii sunt si de cat de intelegator este cine judeca.Cu toate ca nu am gresit intentionat si mi-am recunoscut vina nu am gasit intelegere din partea politistilor.Ba mai mult aveau dovada pregatita pt. actcineva dar eu am cazut tap ispasitor.Am circulat cu o dovada falsa s-au nula. Acum ma intereseaza, de cand sa iau in considerare cele zece zile.Din momentul pronuntari instantei s-au de cand am primito.Multumesc pentru intelegere.
Multumesc pentru raspuns,dar acele 10 zile sa le calculez din ziua cand s-a pronuntat instanta s-au de cand am primito eu prin posta.
Am facut o contestatie impotriva unui proces verbal de circulatie.Cine mi-a intocmit actele nu m-ia spus ca trebuie platita si o taxa de timbru.Cand am fost instiintat despre acest lucru ,eu am fost plecat din localitate. Dar cand am revenit, trecusera cele cinci zile legale de depunere. Acum am primit comunicare ca cererea de contestatie este anulata din lipsa acestei cereri,dar am drepul de contestatie de 10 zile.Acum daca depun aceasta taxa,se mai ia in considerare si se rejudeca,s-au ramane definitiva dupa cele 15 zile ? Multumesc pentru intelegere.
Si in cazul de fata ce pot face ca sunt in ultima zi de plata. Sa platesc dar va trebui sa o platesc in totalitate si apoi sa fac plangerea penala? Dar mai pot recupera diferenta data?Multumesc.
Nedumerirea mea este ca in procesul verbal primit de mine,pt. plata amenzii era trecut ca se achita in cel mult 2 zile lucratoare,dar este taiat (2) si inlocuit cu 15, dar zilele lucratoare nu sunt taiate.Cei de la administratia financiara spun ca procesul verbal este vechi si de aceea nu este trecut s-au inlocuit zile lucratoare cu zile calendaristice.Acum eu sunt de vina ca am luat de bun
acest proces verbal asa cum este(cu zile lucratoare)?Am citit si legea,dar eu nu sunt jurist asa ca pt mine este greu de inteles daca pt. plata amenzii se calculeaza zile lucratoare. Am inteles ca duar pt. contestatie se face in 15 zile calendaristice.Multumesc pt. intelegere.
Am primit o amenda de circulatie,iar cele 2 zile lucratoare erau taiate si trecute 15.,Bazanduma pe faptul ca am, timp sa o platesc in cele 15 zile lucratoare am lasato pe ultimile zile. Cand am mers sa o platesc am primit raspuns ca trebuie sa o platesc integral deoarece acele 15 zile sunt calendaristice si nu lucratoare. Interpretam fiecare cum dorim,ca nu am gasit nicaieri sa fie trecut,zile calendaristice.Multumesc pt. intelegere. Poate ma lamureste si pe mine cineva.