avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate I.Ro.Nic

Activitate I.Ro.Nic

Răspuns la discuția Reparatie scurgere subsol
Mi s-a spus de la asociatie ca noi ( proprietarii ) nu avem dereptul la banii din fondul de penalizari. “Cică” banii din fondul de penalizari se duc pe materiale de curatenie si alte chestii
Răspuns la discuția Reparatie scurgere subsol

ynocentta a scris:

Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Legea mentionata precizeaza concret ca sumele provenite din penalizarile aplicate de asociatia de proprietari locatarilor care nu achita cotele lunare d eintretinere se depoziteaza in fondul de reparatii care se utilizeaza pentru irepararea partii comune de condominiu
Nici sumele provenite din aplicarea de penalizari de catre asociatia de proprietari si nici fondul de reparatii nu pot fi utilizate decat pentru reparatia partii comune de condominiu constructii si instalatii

Buna ziua ! In blocul in care stau , s-a spart scurgerea principala ( apa de ploaie si toalete). Am auzit ca exista la Asociatia de proprietari un fond de penalizari.
1)Din ce bani se remediaza defectiunea , din fondul de reparatii sau din fondul de penalizari?
2)Cum se impart banii din fondul de penalizari ?
Precizez ca mi s-a spus ca din banii de penalizari se cumpara materiale de curatenie si se fac amenajari comune ( masuțe ptr. pliante la intrarea in blocuri , etc )
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Fond de reparatii si de rulment
Multumesc .
Răspuns la discuția Fond de reparatii si de rulment
Multumesc .
Buna ziua. Am cumparat de curand un apartament la care fostul proprietar are stransa la asociatie o suma de aprox.350 lei reprezentand fond de rulment + fond de reparatii. Intrebarea este : fostul proprietar , poate retrage banii de la asociatie chiar daca apartamentul nu mai este pe numele lui ?