avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate mms_74

Activitate mms_74

Multumesc pentru raspunsuri. Valoreaza mai mult decat 1000 consultatii juridice de la avocati.

In ceea ce priveste Monitorul Oficial - am incercat sa declar pierderea Cartii de munca dar este nevoie de numarul si seria ei...deci nu am reusit sa avansez pe aceasta strada.

Fostul angajator mi-a dat o adeverinta de vechime dar fara sa specifice detaliile cartii de munca (ci doar perioda si salarul de incadrare...)

Am interpelat si CNP care mi-a raspins printre randuri ca trebuie sa astept implinirea conditiilor de pensionare pentru actualizarea acestor date in sistem. La momentul actualscanarea vechilor carti de munca s-a incheiat si actualizarea datelor pe baza documentelor probatoare se face doar daca sunt indeplinite conditiile de pensionare...
S-a mai intamplat la cineva acest lucru?
Poate fii obligata CNP sa actualizeze datele din sistem inainte ca cetateanul sa indeplineasca conditiile de pensionare?
Este vb despre 1998-2000 iar carnetul de munca e pierdut. Mai am doar contractul de munca inregistrat la Camera de munca din perioada aceea.
Din cate am inteles vechimea in munca stabilita pana in 2010 se probeaza doar cu cartea de munca sau in instanta. Chiar daca angajatorul mi-ar elibera o adeverinta cu noul model in vigoare (din 2018 mi se pare) la Casa de pensii nu mi-ar accepta-o ca proba dat fiind ca e relativa la o perioada non certificabila prin Revisal etc.
Gresesc pe undeva eu?
Am aprofundat si de fapt firma si-a schimbat doar denumirea si actionariatul pastrandu-si pozitia in Registrul comertului. Revenind la dubiul meu intrebarea actualizata ar fi: cu adeverinta de salar si vechiul contract de munca e suficient sa incep actiunea in instanta de reconstituire a vechimii? Catre cine se va indrepta actiunea: Casa de pensii sau fostul angajator?
Multumesc
As dori sa fac o actiune in instanta pentru reconsituirea vechimii in munca pentru perioada 1998-2000. Nu mai sunt in posesia carnetului de munca ci doar a contractului de munca inregistrat la Camera de munca. Fostul angajator a fost lichidat si activitatea a fost preluata de o alta firma ce mi-a eliberat o adeverinta de salar. Nu am posibilitatea de a aduce martori in proces.
Probele de mai sus sunt suficiente pentru obtinerea hotararii judecatoresti ? Procesul se va deschide impotriva Casei de pensii sau a firmei actuale ce a preluat activitatea fostului angajator?
Multumesc