avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate krokodil3

Activitate krokodil3

Banuiam si eu lucrul acesta, dar in acest caz ce pot sa fac sa previn un necaz mare de genul picarea examenului de licenta sau depunctarea...este vreo modalitate de a preveni acest lucru? sau daca ma depuncteaza pentru acest lucru cui ma pot adresa?
Pai m-am gandit si eu la asta dar dna decan a cerut in mod expres date reale, si toti am primit refuzuri de la firmele pe care le avem in discutie in lucrarea de licenta. Si astfel as vrea sa stiu ce pot sa fac in situatia in care nu pot face rost de el, daca are voie sa ma depuncteze sau chiar sa ma pice.

Va multumesc
bilantul contabil trebuie stampilat nu luat de pe site-ul ministerului de finante
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca nu este locul ideal pentru a posta problema mea, dar am vazut ca erau si alte posturi despre problemele studentilor.
Sunt in ultimul an si imi pregatesc lucrarea de licenta, dar am o mare problema. Dna decan ne obiga sa inseram in continutul lucrarii bliantul contabil de la firma pe care o avem in lucrare cu semnatura si stampila. Dna ne-a spus ca cine nu are acest lucru nu va lua nota mare sau va fi picat. Problema este ca acest bilant nu am putut sa il obtin iar datele pe care le am le-am luat de pe site-ul ministerului finantelor. Poate dna decan sa ne oblige sa facem rost de aceste bilanturi in conditiile in care sunt date confidentiale ale firmei si firma nu e obligata sa mi le-a dea mie fiind o persoana fizica oarecare? Daca nu poate sa ne oblige as dori sa stiu ce pot sa fac pentru a preveni depunctarea sau chiar picarea acestui examen atat de important in viata fiecarui student.

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Drepturi de autor in grafica
Conform legii 285/2004 care reprezinta o adaugire legii 8 din 1996, daca nu se stipuleaza in contract nimic referitor la drepturile de autor ale creatiei grafice acestea revin autorului lor. Compania e obligata ca dupa incetarea contractului de munca sa nu mai foloseasca nimic creat de mine fara acordul meu.

Daca am inteles gresit legea va rog daca se poate sa ma lamuriti.
Răspuns la discuția Drepturi de autor in grafica
Nu m-am rezumat doar la a desena, eu ma refeream la intreg procesul legat de creatia respectivei lucrarii, in ideea in care nu am desenat 3 linii ca a fost viziunea cuiva ci pentru ca in urma procesului de creatie eu am hotarat sa fie asa.

Conform legii 285/2004 avem

Art. 44. - (1) In lipsa unei clauze contractuale contrare, pentru operele create in indeplinirea atributiilor de serviciu precizate in contractul individual de munca, drepturile patrimoniale apartin autorului operei create."

In aceeasi lege se stipuleaza faptul ca angajatorului poate cere o anumita suma ce presupune a acoperii cheltuielile suferite cu angajatul in procesul de creatie.

Asadar atunci unde este exceptia legii legata de opera la comanda??? Banuiesc eu ca atunci cand legea a fost conceputa s-au gandit cei care au creat-o ca totusi la munca nu te apuci sa gandesti o reclama fara a avea o cerinta in preabil....
Buna ziua,

Am o neliniste de cateva zile si sper sa primesc un raspuns de la dumneavoastra. Sunt angajat in cadrul unei companii si incadrat in cartea de munca Grafician. In contractul colectiv de munca nu se stipuleaza ca drepturile de autor ale lucrarilor realizate de mine revine angajatorului. Defapt nu exista nici un paragraf referitor la acest lucru. Ma intereseaza daca si in ce conditii drepturile de autor imi revin mie atata timp cat creatiile imi apartin. De asemenea exista posibilitatea ca ei sa demonstreze ca nu eu sunt creatorul acelei realizari grafice? Si ce pot sa fac eu sa demonstrez ca sunt autorul lucrarii?

Va multumesc anticipat