avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate Ruxandruta

Activitate Ruxandruta

Obținerea certificatului ce atestă calitatea de mostenitor fără dezbaterea succesiunii.Am și eu nevoie de un certificat ce atestă calitatea de mostenitor,deoarece nu am dezbătut încă succesiunea după bunica,doar după bunicul,mama ,fiica sa,fiind decedata înaintea lui,având o hotărâre judecătorească dar împreună cu sora mea,neiesind din indiviziune până la acest moment.Bunica mea a decedat in 2010,iar după ea nu s a dezbătut încă succesiunea.Intrebarea mea este daca pot obtine un certificat care să ateste calitatea de mostenitor dacă nu am iesit din indiviziune dupa bunicul.Mentionez ca mama e decedata înaintea părinților săi,neavând niciun bun pe numele ei.Trebuie dovedit calitatea de moștenitoare a bunicii,nu a bunicului.
Bună seara!Doresc să mă ajutați cu un sfat..Vecinul meu și-a pus contoarele electrice două la număr,pe gardul meu ocupându mi 60 cm din el.Nu vrea sa le mute,spunând că acolo a hotărât enel să le pună.Intrebarea mea este daca e legal,deoarece eu nu mai pot face nimic pe acea parte;bici macar sa ni repar gardul sau o poarta,având deschidere mica,și ce pot face s scap de ele,căci cei de la enel telefonic mi au spus că nu e legal,dar trăim în România,as spune eu...
Buna ziua!Tatăl meu a decedat având un apartament pe numele său,ce trebuie împărțit celor 3 moștenitori,eu,fratele și mama vitregă.Mama dorește să vândă apartamentul,cumparând o casă cu teren.Intrebarea mea este,dacă,nefiind dezbătută succesiunea după tata,ea poate vinde fără ceilalți moștenitori?
Vânzarea apartamentului fără toți mostenitorii
Daca tatal a decedat si s a pronuntat hotararea judecatoreasca dupa moartea sa,iar mostenirea nu a fost dezbatuta,copiii mostenesc datoriile rezultate din proces,chiar daca nu au apucat sa aleaga daca accepta sau refuza mostenirea?Tatal meu se afla in proces cu fratii,el fiind parat,a decedat,la 2 luni s a dat hotararea judecatoreasca,iar acum,dupa aproape un an si jumatate,in care nu s a dezbatut mostenirea,iar noi nu am acceptat sau refuzat mostenirea,suntem obligati prin acea hotarare sa platim sulta si cheltuieli de judecata,avand si conturile poprite.Este corect ,in ideea in care nu am semnag ca acceptam sau refuzam mostenirea?
Bună ziua!Vă rog să mă lămuriți și pe mine referitor la acceptarea succesiunii...Nu inteleg în cât timp de la decesul tatălui ar trebui să fac declarația la notar pt a nu pierde dreptul de moștenitor...6 luni sau un an?Mentionez că tatăl meu a decedat,iar mama vitregă stă în locuința achiziționată împreună.