avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate paula264

Activitate paula264

Buna seara. Sunt o persoana fara venituri si in 2018 am fost asigurata la sanatate prin completarea declaretiei unice in mai 2018 -aprilie 2019. Pana aici totul e OK. In mai 2019 inspectorii de la anaf m-au asigurat la sanatate fara sa-mi ceara sa completez declaratia unica. Incepand cu luna mai, mi-au dat si un document cu care am mers la casieria anaf si am platit contributia pentru lunile mai si iunie 2019. In luna iulie 2019 am revenit la anaf, iar inspectori anaf mi-au dat un document cu care m-am prezentat la casierie si am platit contributia pe lunile iulie si august 2019. In luna octombrie 2019, cand am revenit la anaf sa platesc pentru lunile septembrie-decembrie, un inspector anaf a sesizat ca nu am completat declaratia unica si deci nu sunt asigurata desi in sistem eu figuram ca asigurata. Tin sa precizez ca am beneficiat de servicii medicale in perioada mai-octombrie 2019. Incepand cu octombrie 2019 am completat declaratia unica, valabila pana in oct. 2020. Banii pe care i-am platit pentru lunile mai- august 2019 inspectorul mi-a spus ca-i folosesc in perioada oct 2019-2020. Ce mi se poate intampla pentru perioada mai -oct 2019 cand figuram ca asigurata in sistem desi nu completasem declaratia unica? Ce mai pot face acum? Este posibil sa platesc peste 2-3 ani sume colosale? Ce spune legea in asemenea situatii? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc anticipat.
Ce solutii legale sunt in cazul in care eu n-am consumat apa de la ei iar societatea apa canal nu vrea sa-mi scada cei 24 mc. Lor le-am explcat verbal dar nu vor sa accepte situatia. Cui trebuie sa ma mai adresez?
Locuiesc la casa. Am contract individual de furnizare a apei potabile cu APA CANAL SA. Ei au montat apometre care se pot citi din strada. Pe o perioada de 6 luni nu am mai consumat apa de la ei, apa consumand dintr-un put forat de noi in curte. Desi nu mai consumam apa (apometru indicand acelasi index timp de 6 luni) am primit facturi cu cate 4mc lunar, facturi pe care le-am si platit. Considerand ca e o greseala am mers la societate si le-am spus ca am consumat apa in lunile respective din sursa mea proprie, si nu de la ei. Din ziua discutiei eu am inchis sursa mea de apa si consum apa iar de la ei. In cele 6 luni eu am platit 24mc fara sa consum 1 gram de apa. Apomerul indica acum cu 24 de mc mai putin decat factura actuala. Am refuzat sa platesc ultimele 3 facturi motiv pentru care am primit pe cea de a 3 factura si penalizari. Ajutati-ma cu un raspuns, va rog!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mi-a eliberat niciun bon fiscal sau factura fiscala.
Am facut 4 coroane dentare. Culoarea este alba posibil B fata de D2 culoarea incisivilor. Coroanele de sus stau pe stalpi doar daca ii tii cu mana cand iei mana, cad, atat de mari sunt. Jos in locul molarilor atat in dreapta cat si in stanga am cate 2 implanturi. Medicul mi-a scos nervii de la cei 4 premolari si a facut 2 coroane mixte fiecare din cate 4 elemente (2 pe implanturi + 2 pe premolari). As dori o evaluare dentara de la facultatea de medicina dentara Iasi, dar nu stiu cum se procedeaza. Evaluarea se face de 1 sau mai multi profesori? Unde ii gasesc ? Vor ei sa-mi asculte problema? Cand si unde se face evaluarea? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.