avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Amydia

Activitate Amydia

Buna ziua. Pe adeverinta care se completeaza pentru calcularea indemnizatie pt cresterea copilului, trebuie trecut salariul net( banii pe care i-am incasat efectiv pe card) sau venitul net? Mi s-a eliberat de la locul de munca un extras din Revisal si am vazut ca exiata o diferenta intre venitul net si salariul net. Care dintre ele ar trebui completata? Va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul C. C. C
Va multumesc pentru raspuns! In luna in care am luat voucherele, ar trebui sa apara la venitul net realizat suma dintre salariul net pe care l-am luat si voucherele de vacanta sau trebuie scrisa separat suma de la vouchere? Multumesc!
Discuție Calcul C. C. C
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca, la venitul net realizat, completat pe adeverinta necesara pentru acordarea Ccc, este normal ca intr-o luna in care am platit impozitul de 145 de lei pentru voucherele de vacanta, sa mi se treaca valoarea ramasa dupa plata impozitului ( in loc de 1666 cat imi era salariul, mi-au trecut 1521-suma ramasa dupa scaderea impozitului) si daca aceste vouchere de vacanta nu ar trebui sa figureze si ele ca venit la calculul indemnizatiei. Va multumesc!
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca, pentru a beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului, am dreptul sa imi aleg cele 12 luni lucrate si sa le selectez pe cele cu venit mai mare sau se iau in calcul ultimele 12 luni lucrate. Mentionez ca voi naste anul acesta in luna iunie si in cele 24 de luni anterioare nasterii am lucrat in iulie si august 2017,dupa care am facut o pauza de 2 luni si am intrat in somaj timp de 6 luni, dupa care am avut iar pauza de cateva luni iar de la 1 septembrie 2018 sunt din nou angajata. Se vor lua in calcul lunile de la ultimul loc de munca plus in completare din cele de somaj sau pot selecta cele 2 luni pe care le-am lucrat in iulie si august 2017?De asemenea, va rog sa imi spuneti daca lunile in care voi lua indemnizatie de concediu prenatal se pot adauga si ele la cele 12 luni pt C. C. C. Va multumesc!
Buna ziua. Incepand cu data de 1 septembrie sunt angajata la o unitate de invatamant, ca suplinitor necalificat,cu contract pana la 31 august 2019, pe un post unde titularul are luata detasare in alt oras. De curand am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani dar si ca exista posibilitatea de a se intoarce titularul pe post. Stiu ca exista o lege prin care femeia insarcinata este protejata la locul de munca si odata ce li se prezinta adeverinta in care sunt instiintati ca aceasta este insarcinata, nu au voie sa o concedieze. Va rog sa imi spuneti daca aceasta lege se aplica si in cazul meu si daca m-ar ajuta cu ceva daca as inregistra adeverinta inainte de a se intoarce titularul pe post. Va multumesc!