Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca pe perioada determinata, in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca pe perioada determinata, in invatamant

Buna ziua. Incepand cu data de 1 septembrie sunt angajata la o unitate de invatamant, ca suplinitor necalificat,cu contract pana la 31 august 2019, pe un post unde titularul are luata detasare in alt oras. De curand am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani dar si ca exista posibilitatea de a se intoarce titularul pe post. Stiu ca exista o lege prin care femeia insarcinata este protejata la locul de munca si odata ce li se prezinta adeverinta in care sunt instiintati ca aceasta este insarcinata, nu au voie sa o concedieze. Va rog sa imi spuneti daca aceasta lege se aplica si in cazul meu si daca m-ar ajuta cu ceva daca as inregistra adeverinta inainte de a se intoarce titularul pe post. Va multumesc!
Concedierea este una , iar c.i.m. poate inceta si altfel.

In cazul dvs. ,pot fi aplicabile :
art.84 C.mun.
....
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.