avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate simina_anca

Activitate simina_anca

Răspuns la discuția Decont TVA gresit
Pai aici ma incurc:
- daca sterg plata aferenta lunii decembrie si o inregistrez corect in ianuarie, o sa am diferenta intre decont si rulajul lui 4426 (la decembrie)
- daca las inregistarea gresita in decembrie, cum inregistrez in ianuarie?
- daca fac corectie la decont va trebui sa astept aprobarea corectiei pt. a putea depune bilantul
La sfarsitul lunii decembrie am contabilizat un bon de combustibil, care a fost achitat cu cardul. La data respectiva nu stiam ca acel bon a fost achitat cu cardul, motiv pt. care l-am achitat din avans de trezorerie. Mentionez ca firma este cu tva la incasare, astfel ca tva-ul aferent acelui bon a fost preluat in decontul de TVA ca taxa dedusa.
In luna ianuarie am vazut ca plata bonului aparea in extrasul de cont din ianuarie, deci nu aveam drept de deducere pt. tva-ul aferent bonului respectiv; decontul de tva trim. IV este gresit.
Va trebui sa sterg plata respectiva din luna decembrie si sa o inregistrez corect in ianuarie.
Problema este cum voi face corectia decontul de tva?
Fac cerere de corectie la decont sau trec pe regularizari (cu minus) in trimestrul urmator?
In cazul celei de a 2 variante va trebui sa colectez 50% din tva (si implicit il voi plati)?
Care va fi nota contabila 635 = 4426?
Sa inteleg ca varianta 1 nu este prea corecta atata timp cat eu ii furnizez un cod valid de TVA?
Ar mai fi o alta varianta ca furnizorul sa aplice regimul special de vanzare second, caz in care ar aplica un tva de 19 % la marja lui de profit (tva inclus care nu apare pe factura si care nu poate fi dedus). In acest caz mai trebuie sa aplic taxare inversa si sa declar achizitia intracomunitara in D390?????
O societate comerciala(platitoare de TVA si inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari) doreste sa achizitioneze un autoturism second-hand din Germania. Am cautat autoturisme la mai multe firme din Germania si am intalnit doua situatii:
1. o firma imi spune ca imi intocmeste factura cu TVA 19% si voi putea recupera TVA de la statul german. In acest caz se aplica regimul special pt. bunuri secon-hand?ce presupune acest lucru? chiar voi putea sa-mi recuperez tva-ul si daca da cum?
2. o alta firma imi spune ca imi face factura fara tva(i-am trimis codul de tva); Se pot intalni ambele situatii? Totul depinde de furnizor?
Multumesc mult pt. raspunsuri!
Hotatrarea AGA de repartizare a profitului pe dividende se va face dupa depunerea bilantului?
Bilantul la 31.12 2011 nu a fost depus, pt. ca tocmai asta era problema sa stiu daca pot repartiza ca dividende diferenta dintre profitul nerepartizat din anii anteriori si pierderea din 2011.
In 2011 cand societatea a obtinut pierdere era microintreprindere, deci nu adepus declaratie de impozit pe profit. Mai trebuie sa determin pierdere fiscala?????? Sau scad din profitul nerepartizat din anii precedenti pierderea din 2011, si apoi pot sa distribui dividende?
Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 si 2010 societatea a inregistrat profit care a nu a fost repartizat (se afla in 1171 -rezultatul reportat). In 2011 societatea inregistreaza pierdere (suma este mai mica decat profitul nerepartizat din 1171). Administratotul vrea sa ridice dividende. Cum sa procedez, tinand cont de pierderea din 2011?