avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Tudoral89

Activitate Tudoral89

Burna ziua. Locuiesc intr-un bloc nou construit care contine in cartea funciara atat boxe cat si apartamente.
Dezvoltatorul a obligat toti cumparatorii de apartamente sa semneze la notar si o procura prin care deleaga dreptul de a forma asociatia de proprietari. Asociatia de proprietari a fost creata fara stirea proprietarilor in baza acestei procuri si contine tabelul de prezenta al adunarii generale de infiintare semnat de o singura persoana, si anume dezvoltatorul, prin aceasta adunare generala dezvoltatorul s-a ales singur si pe post de presedinte.
La urmatoarea adunare generala in care am incercat sa schimbam presedintele, dezvoltatorul s-a folosit de dreptul de proprietate pe boxele care nu fusesera vandute si s-a numarat ca fiind majoritar.
Este legal ca cel care are 15 boxe sa aibe 15 voturi valide in numaratoarea deciziilor dezbatute in adunarea generala?
Vreau sa mentionez ca eu am fost dat in judecata de catre dezvoltator/presedinte pentru daune morale de 50.000 de lei deoarece i-am provocat stres avand o atitudine contrara domniei sale.