avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate nidac57

Activitate nidac57

Răspuns la discuția Arhivele IIRUC
Prea multe secrete pentru o informatie de interes public.
Pentru toti cei interesati, arhiva IIRUC Bucuresti se afla la firma de arhivare
A&M ARHIVE CENTER SRL, tel. 0244435802, email iurisconsulting@yahoo.com, din Ploiesti, str. Pompelor, nr. 3.
Arhiva este preluata de 2 saptamini, inca sint in organizare.
Discuție Angajare
Un inginer poate fi angajat ca tehnician, daca nu gaseste de lucru potrivit pregatirii lui? Multumesc.
Răspuns la discuția SRL fara angajati
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti da pentru situatia asta o justificare legala?
Sintem o societate(microintreprindere) de productie electronica, cu 3 angajati. In ianuarie toti se pensioneaza. Mai poate functiona societatea doar cu administratorul, care nu are contract de munca? Multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc pentru raspuns. Si ramin 7500 m2 ai nimanui? Bunicul meu a primit acest teren dupa razboiul din 1918 si ar fi pacat ca in "marea democratie" pe care o traim acum, sa stea nelucrat.
Discuție Mostenire
Avem 1,5 ha teren extravilan, mostenire de la bunici. Mostenitorii sint:
1. Eu si doi nepoti, pentru jumatate din suprafata, ca mostenitori directi ai mamei mele, fiica bunicilor,
2. Sotia varului meu, ca mostenitoare directa a fratelui mamei, fiul bunicilor.
Problema este ca sotia varului meu nu vrea sa revendice aceasta mostenire. Cum procedez eu pentru a intra in posesia mostenirii mele?
Daca sotia varului nu revendica, terenul ei trece in proprietatea statului? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Noa lege a pensiei
Multumesc, poate legea noua este mai favorabila?! Facultatea a fost intre anii 1978...1983, armata 1976...1977, deci sint in afara stagiului 35
Răspuns la discuția Noa lege a pensiei
- Total stagiu de cotizare: 35 ani si 2 luni
(angajat in sept. 1983),
- Din ce se compune acesta: angajat 35 ani la
4 societati( sept 1983-1994 - de stat; 1994...si
in prezent - privat),
- Luna si anul nasterii: 12.1957.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Noa lege a pensiei
Am 35 ani de munca, facultate si armata. Sint nascut in 1957 si vreau sa stiu daca pot iesi anticipat la pensie si care este penalizarea. Multumesc.
Răspuns la discuția 3% pensie suplimentara
In cazul pensionarii anticipate pot avea venituri din chirii si mai pot fi administrator de firma(ne-remunerat)? Multumesc.