Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 3% pensie suplimentara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

3% pensie suplimentara

La un salariu tarifar, in 1999, de 1564000, o retributie realizata de 2575356, un total brut de 2575356 si un brut impozabil de 2059000, contributia de 3% pentru pensia suplimentara, pe fluturasul de salariu, a fost de 128768 lei. A fost calculata corect? La ce se aplica acest procent de 3%? Multumesc.
Da, a fost calculat corect, 5%:

Ordonanţa de urgenţă nr. 31/1998 privind unificarea fondurilor componente ale bugetului asigurărilor sociale de stat, precum şi a celor pentru plata pensiilor cuvenite asiguraţilor din unităţile cu atribuţii în domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale

Art. 5. - Începând cu data de 1 ianuarie 1999, contribuţia individuală pentru pensia suplimentară, atât în cazul asiguraţilor din sistemul asigurărilor sociale de stat, cât şi al celor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, este de 5%.
Multumesc pentru raspuns si as mai avea o intrebare.
In situatia in care in cartea de munca este inscris, intr-o perioada, un salariu tarifar iar retributia realizata in aceeasi perioada este dubla sau tripla(pentru care s-au platit evident contributii marite), cum pot beneficia de aceste retributii sporite la calculul pensiei, stiut fiind faptul ca la casa de pensii se ia in calcul numai ce este trecut in cartea de munca? Trebuie obtinut un tabel cu salariile realizate de la unitatea la care am lucrat cu acele retributii marite si data in judecata casa de pensii(care este baza legala?)?
Inca o data va multumesc.
Solicitati de la acel angajator o adeverinta, pe care o depuneti la Casa de Pensii.
Deci casa de pensii e obligata sa tina cont de adeverinta cu salariile lunare? Multumesc.
Legea 263/2010

Afrt.165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizează salariile brute sau nete, după caz, în conformitate cu modul de înscriere a acestora în carnetul de muncă, astfel:
a) salariile brute, până la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 până la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor lunare, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere și sporurile cu caracter permanent care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislației anterioare și care sunt înscrise în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverințe eliberate de unități, conform legislației în vigoare.

H.G.257/2011
ART. 127 (1) Sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie, potrivit prevederilor art. 165 alin. (2) din lege, sunt cele prevăzute în anexa nr. 15.