avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Activitate Adela vadana

Activitate Adela vadana

Această întrebare nu am mai postat ..e adevărat da am inca câteva întrebări puse si chiar am primit unele răspunsuri la ele si repede si utile. Probabil ați mai mai citit din întrebările mele si mi-ați si răspuns ..situația mea durează de aprox șase ani in această perioada am avut un domn avocat foarte bun care a colaborat bine cu noi si am si avut rezultate bune având in vedere ca nu am încălcat nu nimic legea ci doar am făcut un schimb nepotrivit si neam lăsat conduși de sentimente ..da am mai intrebat pe forum dar probabil întrebarea mea se aseamănă fiindcă e acceasi problemă doar ca in timp ..si eu cred si poate inca multi ca mine ca poate cineva ne îndruma sau ne da o sugestie cum am putea sa rezolvam unele probleme ..poate ca si alții au gândit ca mine desi au avut avocații..da avocatul nostru nea explicat situația si nea îndrumat mereu ..dar ca om va imaginați puțin neliniștea nostra cu care trăim de cinci ani ? Sa încheiat procesul si neam liniștit iar acum vine cu această mediere si zice ca ne scoate din casa ..si noi am investit o suma mare aici ..si stiti pe lângă toate mai șanț sau intervin si alte probleme cum ar fi cele de sănătate grave sau altele si atunci eu ca om am căutat sprijin ..da la dumnezeu ..la familie si la avocați in cazul acesta si mam gândit ca un răspuns la întrebarea mea ma va ajuta cumva !!!!! Mulțumesc ..
Desigur ca apelam la un avocat dar dorem inca o opinie ..noi avem o hotărâre ..acum ne vom judeca din nou pentru același lucru inca odată ?pentru ca sotul a semnat aceea mediere înainte de proces ??si după cinci ani ?? Va rog ..taxa accea de timbru oare de ce se cere reclamantei pe valoarea casei si a terenului ??acestea fiind acum pe numele nostru...
Buna ziua .va rog un răspuns ..in urma cu cinci ani sa făcut o mediere la care a făcut parte sotul meu ,reclamanta, avocatul reclamantei , si mediatorul...soțul meu a semnat acea mediere desi se menționa acolo ca sa ajuns la înțelegere parțială acum reclamanta cheamă in instanta pe soțul meu sa consfințească accea mediere si sa revoce înțelegerea ...este vorba de un schimb de imobil pe care l-am făcut eu cu soțul meu si reclamanta ....aceasta mediere sa făcut înainte de proces ..medierea era in dosar iar acum reclamanta spune ca șotul a semnat ca e de acord sai dea imobilu l( adica sa revoce schimbul ) dar nu a fost de acord cu privire la suma ....of e greu sa va explic pe scurt toate ..doar ca procesul sa încheiat noi am obținut o hotărâre judecătoresca cu care am devenit titularii imobilului iar acum după toate il cheamă in instanță pe soțul meu sa revoce schimbul ca el a fost de acord înainte de proces ....pentru aceeași cauza va fi inca un proces??de la consfințire de mediere se anulează ceealaltă decizie ???va rog frumos un răspuns ??
Mulțumesc mult pentru răspuns
Daca deja ne-am judecat pentru acest imobil și am câștigat se poate iarăși datorita actului de mediere semnat de soțul înainte de proces sa se schimbe lucrurile deși reclamanta in acte nu mai e proprietara nu mai e proprietara imobilului...atunci nu se mai ia în considerare decizia din proces în care instanța nea
dat imobilul ? Va rog ..nu îmi găsesc liniștea ..
Mulțumesc frumos ..acel contract de mediere pe care soțul meu la semnat se poate sa ceară reclamanta autentificarea după cinci ani ?deși nici soțul nu a fost de acord in unele doar parțial ..și apoi am ajuns la proces și noi am rămas cu imobilul ??nu exista un termen ??acea mediere a fost pusă în dosar la proces ...dar nu a fost analizat doar am fost intrebati dacă nu santem de acord .. acum după ce sa terminat procesul la câteva luni a luat acest acord de mediere și ne cheamă în instanță să ceară consfințirea lui ..daca obține acest lucru legal ne poate scoate din imobil ? După cinci ani ?..of și noi am investit multi bani aici ..va rog frumos ....

Buna ziua ..va rog un răspuns ..in urma cu cinci ani sa făcut o mediere însă eu că parte nu am fost prezent doar soțul și reclamanta ..deci am făcut un schimb de locuințe apoi după câteva luni înainte de finalizarea actelor de vânzare cumpărare reclamanta sa răzgândit și a vrut înapoi locuință .am avut doar o înțelegere verbală și sa realizat schimbul ..printr-un proces am obținut în instanță dreptul la proprietate ..acum după cinci ani vine reclamanta cu actul de mediere plecare soțul meu la semnat fara mine in care sa ajuns la o înțelegere parțială și acest act nu a fost autentificat dar apoi când sa inceput procesul a fost pus în dosar ..acum noi santem proprietari prin hotărâre judecătorească și totuși ea vine cu acel act de mediere să ceară autentificarea justiției să ne scoată din imobil ..se poate cere autentificare acelui contract de mediere după 5 ani ? Va rog frumos ?și eu parte a înțelegerii nu am semnat și acolo e specificat că nu s-au înțeles cu privire la suma de bani ..deci era o înțelegere parțială ..acum daca se autentifica în justiție nu se mai ia în considerare că ea a pierdut imobilul nemai fiind pe numele ei ?după 5 ani de poate cere autentificare ?va rog frumos un răspuns ....
Mulțumesc.. De fapt santem citați și se cere consfintirea unei medierii care sa făcut în urma cu 4 ani a fost de fata soțul meu și reclamanta și avocatul ei și mediatorul și e semnat de soțul meu și mediator și înțelegerea a fost doar parțială.. Asra a fost înainte de proces acum sa terminat procesul iar avocatu reclamantei a cerut consfintirea acestui act în alt tribunal în alt oraș nu în cel care a fost mediat.. Și acel act a fost în dosar analizat deja și sa refuzat. Dacă se aproba cinsfintirea actului poate trece la un executor judecătoresc? Va rog..
Va rog.. Se poate cu un act de mediere semnat doar de o parte și accea înțelegere parțială santem chemați în instanta desi acel act a fost menționat în procesul ce sa terminat în care am avut câștig de cauza. Și medierea sa făcut în oraș la noi iar acum santem citați într-un alt oraș.. Cum se poate același motive acceasi cauze aceeași persoane? Reclamanta a mers mai departe cu acel act de mediere care oricum a fost analizat într-o instanta... Putem cere ca dosarul sa fie trimis la noi în oraș? Și acum va urma sa ne judecam iarăși? Va rog
Va rog un răspuns. În urma cu 4 ani soțul meu a asistat la o mediere și a semnat acel act dar sa ajuns la o înțelegere parțială actul de mediere e semnat de soțul mei și avocatul persoanei cu care apoi neam judecat dar persoana în cauza nu a semnat și nici eu ca soție nu am semnat deși eram implicata deoarece accest înțelegere verbala au fost între noi trei dar eu nu am fost de fata la mediere. Acel act a fost analizat în timpul procesului și a fost în dosar... Dar acum după 4 ani sotul e chemat în instanta ca a semnat acel act.. Se poate după 4 ani sa fim chemati în instanta pentru acccea mediere.. Este un termen în care sa ne fi încadrat? Și cum se poate ca să fim chemați într-o instanta întrun oraș la sute de km distanta de unde santem cei implicați doar ca avocatul reclamantei este de acolo? Va rog frumos o lămurire..