avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate Ancaioana

Activitate Ancaioana

Sot si sotie fara copii. Ambii soti avand fiecare frati si surori. Si-au facut testament prin notariat prin care isi lasa averea unul celuilalt, in eventualitatea ca unul dintre ei moare. Dupa un timp, sotul decedeaza. Sotia se duce la notar si dezbate succesiunea de pe urma sotului, fara a mai fi nevoie sa vina la succesiune si rudele in viata ale sotului decedat. Ea este mostenitoare. Intrebare: daca sotia moare, fara a mai apuca sa lase un testament, cine mosteneste averea? La succesiune cine va participa? Numai rudele din partea ei sau si rudele din partea sotului?
Multumesc pentru raspuns lukacs. M-ai mai linistit. Dar te rog, mai raspunde-mi la o intrebare. Ai spus la un moment in raspuns " o sa dezbati mostenirea dupa mama ". Cu cine o sa o dezbat? Sau asa este procedura? La dezbaterea succesiunii o sa ma duc doar eu, fiind unic mostenitor? Multumesc.
Buna ziua. Va expun problema mea: Tatal meu a murit in 2003, am dezbatut succesiunea impreuna cu mama mea( sunt unic copil), pentru apartamentul parintilor mei. Eu atunci am renuntat la apartament in favoarea mamei mele, considerand ca asa e corect, cat traieste mama sa fie proprietara apartamentului, urmand ca dupa moartea ei, sa-mi revina mie, fiind unicul copil. Au trecut cativa ani de atunci si am inceput sa-mi pun intrebari despre ce o sa se intample dupa moartea mamei. Eu va trebui sa dezbat succesiunea cu cineva, tinand cont ca in anul 2003 am renuntat la dreptul meu ? Ca sa fie trecut apartamentul pe numele meu , nu cumva va trebui sa dezbat succesiunea cu rudele din partea mamei?
Tin sa mentionez ca relatiile mele cu mama sunt foarte bune, nu-mi este frica de o vanzare a apartamentului in conditiile in care ar putea sa o faca foarte usor in timpul vietii, atata timp cat este unic mostenitor. Deci, intrebarea este : dupa moartea mamei mele,ce va trebui sa fac sa intru in posesia apartamentului, tinand cont ca eu am renuntat la partea mea in favoarea mamei?Va multumesc anticipat.