avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Lulica

Activitate Lulica

Contor electric exterior "modificat"
Buna ziua
Am urmatoarea problema: am un contor electric trifazic montat in exteriorul proprietatii. Desi cutia este prevazuta cu un anou in care se poate monta un lacat, furnizorul a preferat doar legarea unui sigiliu de acest anou si mi-a interzis si mie motarea unui lacat pe motiv ca-i restrictionez accesul la proprietatea lui. Astazi m-am trezit cu doi lucratori de la electricitate insotiti de doi politisti care m-au chemat afara si mi-au spus ca ambele sigilii au fost rupte si ca la una dintre faze s-au montat firele gresit. Cand am fost chemata contorul era deja desfacut si se lucra la el. Mi-au spus ca este o verificare de rutina, ca sigiliu s-a rupt de cum au tras de el ... La cum este montata si sigilata cutia oricine trece pe strada poate trage de acel sigiliu si sa-l rupa..
Evident ca mi-au facut proces-verbal si mi-au spus ca mi se va deschide dosar penal.
Eu nu am umblat niciodata la contor si nu sunt atat de idioata incat sa risc un dosar penal pentru 1-200 de lei. Lucrez intr-un domeniu in care o pata pe cazier inseamna excluderea de la orice job in bransa.
Suna paranoic dar, oricine ar vrea sa-mi faca un rau sau o gluma proasta, poate accesa acel contor si ulterior sa-mi faca o reclamatie.
Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo reglementare prin care eu sunt obligata sa raspund de integritatea contoarului atata timp cat acesta este in afara proprietatii mele iar furnizorul nu-mi permite montarea unui lacat pe el.
Va multumesc.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poarta nu era deschisa, era doar descuiata. Dumnealor au batut de doua ori in gard dupa care au deschis poarta si au intrat. S-au prezentat ca fiind "de la mediu" nu de la "politia locala" si i-au cerut omului din curte sa se legitimeze. Repet, in curte nu era niciun fel de zgomot.
Indiferent de deciziile consiliului local nu cred ca un politist local poate da navala in curtea ta cand are chef. Daca aveam vreo 3 dulai in curte?
Acces propietate politia locala
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema: am mostenit de la tatal meu un imobil in incinta caruia multi ani a functionat un service auto. Acesta a fost inchis din 2005 dar a ramas "infrastructura" (rampa, bancuri de lucru, polizor, compresor, etc). Dupa inchidere, ocazional, fratele meu mai venea de 2-3 ori pe saptamana cu diversi prieteni carora le facea reparatii minore la masini. Mai mult se intalneau "ca baietii", cu un gratar, o pizza, o bere, o "gadileala" la masini.... Acum o saptamana eram plecata de acasa iar cand m-am intors am gasit in curte doi inspectori de la Politia locala (directia de mediu) care scriau un proces verbal. Cand au intrat in curte pe rampa era masina unui prieten care facea curat in ea. Nu erau insirate scule sau alte obiecte din care sa rezulte ca se repara ceva la masina, doar capota deschisa si, evident, lucrurile care tineau de un service, dar care sunt acolo de ani de zile. Inspectorii doar au batut in poarta apoi au intrat fara sa fie invitati sau sa ceara permisiune, fara sa intrebe daca macar e un caine in curte.... L-au legitimat pe amicul fratelui si au facut un proces verbal cum ca la adresa functioneaza un service neautorizat. Procesul verbal este pe numele prietenului iar el a fost trecut in calitate de "angajat" (!) cu toate ca le-a zis ca el doar il asteapta pe fratele meu si isi face curat in masina. Toate astea petrecandu-se intr-o vineri, luni fratele a fost invitat la sediu PL si a primit o amenda de 300 lei. Mi s-a spus ca au existat "numeroase" reclamatii de la vecini cum ca la adresa functioneaza service neautorizat si ca se arunca in canalul de pe strada uleiuri uzate. Evident ca au facut poze canalului si nu a rezultat asa ceva.
Atunci cand a fost la sediul fratelui meu i s-a spus ca nu este voie sa se faca reparatii la masina decat in service autorizat asta desi el este mecanic auto, lucreaza ca si sofer si isi face singur micile reparatii la masinile lui pentru ca pana acum nu stia ca "nu are voie". De asemenea, i s-a cerut sa se "desfiinteze" service-ul pentru ca exista poze si filmari facute de vecini din care reiese ca aici se repara masini. "Reparatiile" se fac aici din 2005.... pana acum nu a fost nimeni deranjat, ba chiar sunt vecini care tot aici veneau... I s-a pus in vedere ca se vor face verificari regulate.
Eu sunt unicul propietar al imobilului, nu fratele meu. La momentul controlului curtea nu era murdara, doar doi saci cu gunoi depozitati langa gard pentru care solicitasem ridicarea in weekend.
Vreau sa stiu, in cazul in care vor mai veni pentru "verificari" ce ar trebui sa fac? Nu mi se pare in regula ca sa fiu asa "supravegheata" in curtea mea, sa existe poze si filmari, sa-mi intre oricine, oricand.
Obligare primarie prezentare copie diploma studii
Buna ziua,
Am intalnit zilele trecute o situatie cel putin ciudata pentru mine. Un individ s-a adresat cu o cerere unei primarii comunale solicitand copia diplomei de studii a unei angajate. Primaria i-a raspuns ca sunt acte ce contin date personale si nu pot onora cererea drept pentru care acesta s-a adresat instantei care prin decizie a obligat primaria sa-i ofere acestuia copia solicitata. Oare este corect?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am o prietena care are un caz putin asemanator. Sora ei a plecat, nu a vorbit deloc cu parintii, a venit doar a doua zi dupa inmormantarea mamei pentru a face succesiunea. A primit jumatate din mostenire. In paralel sora care a ingrijit mama multi ani a obtinut in instanta jumatate din cheltuielile pe care le-a putut dovedi ca le-a facut pentru intretinerea mamei. In cazul in care nu reusiti sa incheiati cu dansa un contract de intretinere, parerea mea este sa urmati sfatul domnului avocat Surcel dar, pentru a avea de platit o sluta cat mai mica, pastrati orice dovada privitoare la cheltuielile cu intretinerea mamei dvs.
Discuție e-factura
e-factura

Buna ziua,
Firma neplatitoare TVA emite facturi atat pentru persoane fizice cat si pentru persoane juridice. In e-factura se raporteaza si facturile pentru persoane fizice?
Multumesc
Răspuns la discuția Imprumut fara contract
Da, fratelui meu i-am imprumutat 25.000 de euro si prietenului 10.000 de euro.... Banii au fost trimisi prin banca, in lei, acum 3 ani. Am primit inapoi suma de la prietenul meu si mi se cere justificarea ei. Ca si justificare la banca am trimis ordinul de plata de acum 3 ani. Nu stiu cat le va conveni dar eu alt document nu am,
In vara ii voi primi si de la fratele meu. Probabil va fi aceiasi discutie...
Chiar exista o reglementare care spune ca imprumutarea unor sume mai mari de 10.000 euro trebuie sa se faca prin act autentic?
Imprumut fara contract
Vad in ultima vreme o "hartuire" din partea bancilor pentru justificarea unor sume platite sau primite in conturile personale.
Daca, de exemplu, vreau sa-mi imprumut fratele, mama sau un bun prieten cu o suma mai mare de bani trebuie musai sa fac contract de imprumut cu ei? De ce nu pot plati pur si simplu suma prin banca si sa specific ca este imprumut sau restituire de imprumut? Nu vreau sa abordez aici increderea sau siguranta pentru restituirea banilor ci pur si simplu libertatea de a-mi folosi banii dupa bunul plac fara sa aduc documente justificative.
In cazul meu chiar mi-am imprumutat fratele si un bun prieten cu niste sume mari acum 3 ani iar acum ne batem capul cum sa-mi restituie aceste sume. Acum 3 ani toate sumele au fost virate din contul meu in conturile lor si atunci nu m-a intrebat nimeni nimic. Acum au innebunit cu totii...
Multumesc.
RCA dupa mai mult de un an
Buna ziua
Am o masina care de mai bine de un an a stat in curte necesitand o reparatie minora care s-a tergiversat destul de mult. Am rezolvat acum cu reparatia dar, vrand sa-i fac RCA-ul am constatat ca am trecut la B0 desi nu am avut nicun accident cu masina. Pot rezolva in vreun fel aceasta situatie?
Multumesc
Modelele pentru masina de brodat sunt asimilate activitatilor de creare a soft-urilor?
Buna ziua
O firma care executa (printre altele) modele pentru masina de brodat trebuie sa se incadreze in categoria creatorilor de soft sau de programe? Nu exista cod CAEN dedicat pentru activitatea de broderie si nu stim daca va trebui sa ramanem la 1% impozit pe venit sau sa trecem la 3%. In principiu masina vine cu un program incorporat iar noi realizam niste fisiere cu ajutorul carora programul realizeaza diverse modele.
Multumesc.