avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate Andrada Balc

Activitate Andrada Balc

Buna ziua! Am avut un accident de masina,mi s-a luat permisul pe motiv de neacordare de prioritate.La momentul accidentului,aveam o fata in masina(luata la ocazie...dar nu m-a platit sau sa ii pretind vreun ban,am luat-o din bunavointa) in urma accidentului am sunat la 112 ,am zis ca e posibil victima fata,deoarece a zis ca o doare un pic capul,pana la venirea echipajelor ea a plecat de la locul accidentului ,a plecat la munca si la 15 minute a sunat la 112 pretinzand ca o doare un picior,diagnostic fiind contuzie membru inferior.Acum cica vor parintii sa imi faca plangere.Am inteles ca fata are 17 ani.Cat timp are la dispozitie pentru a putea sa imi faca plangere,adica ma refer ca poate sa imi faca plangere si la 1 saptamana de la accident sau are 48 de ore disponibile ?
Va multumesc frumos!
Buna ziua! Cum trebuie sa procedez cu actele de indemnizatie,mai exact ...eu am intrat din concediu de crestere copil in concediu de risc maternal si apoi in concediu prenatal,urmand sa depun actele pentru indemnizatie...ma intereseaza sa stiu daca trebuie sa mai scot de la casa de pensii documentul acela din care sa reiese ca am cotizat in ultimii doi ani,tinand cont ca eu am fost in Ccc si de asemenea daca firma la care sunt angajata,trebuie sa mai imi dea revisalul,tot asa,tinand cont ca eu nu am mai cotizat fiind in concediu de crestere copil
Buna ziua!in ultimii 2 ani am fost in concediul de crestere copil,iar in iunie ar fi trebuit sa incep munca,dar pentru ca sunt din nou insarcinata,am intrat in concediu de risc maternal.Eu sunt angajata cu un salariu de baza brut de 2300 lei.In timpul CCC-ului...luam in mana 1250 lei.Cum se calculeaza concediu de risc? Ca sa va dau exemplu,pe luna iulie au fost 22 de zile lucratoare si am luat in mana 719 lei...este corect calculat?Multumesc!
Am inteles!va multumesc frumos!!!
13 iulie împlinește copilul 2 ani,iar data probabila a nasterii este luna noiembrie
Buna ziua!am cateva nelamuriri in ceea ce priveste intoarcerea la munca.Cand am fost insarcinata,de la locul de munca s-a hotarat ca mai bine este sa intru in concediu de risc ,drept urmare am avut concediu de risc,prenatal,postnatal si crestere copil,urmand ca in data de 13 iunie anul acesta sa imi reincep activitatea.Ideea este ca sunt din nou insarcinata,cum ar trebui sa procedez? Se poate intra din nou in concediu de risc,imediat ce imi fac cererea de reincepere a activitatii?Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?Multumesc anticipat?
Da ,la ce de 2 ani m-am referit.Si la primul copil am intrat din sapt 14 de sarcina ,in concediu de risc,deoarece munca pe care o faceam ,nu era compatibila, sa spun asa,cu sarcina...asta intrebam...daca legal,se poate intra din concediu de crestere copil in cel de risc,apoi in pre si postnatal si mai apoi in CCC sau trebuie lucrata o anumita perioada de timp ca sa pot beneficia de aceste concedii?
Buna ziua!in luna iunie,anul urmator,o sa mi se termine concediul de maternitate.Intrebarea mea este: se poate intra din concediu de maternitate in cel de risc maternal,in cazul unei viitoare sarcini?