avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate IuliaIvan

Activitate IuliaIvan

Buna ziua,
Am o speța: un angajat cu norma intreaga de 8 ore la 2 angajatori, la primul, unde are si functia de baza, lucreaza fizic de la birou, la al doilea lucreaza full remote.
In cazul unui concediu medical de îngrijire copil bolnav, poate depune CM doar la primul angajator? Avand in vedere ca la al doilea poate lucra de acasa.
Multumesc
Buna, am o situatia la blocul unde locuiesc de 4 ani.
Vecinii noștri de la parter nu sunt deacord cu amplasarea pubelei in vecinătatea blocului.
Menționez ca e strada privată, parcare privata, iar taxa pentru salubritate de taxa unica/apartament.
Am cerut de la primarie planul de urbanism insa nu am primit raspuns.
Ce pot face? M-am saturat sa plimb gunoiul cu masina :)
Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi angajata insarcinata
Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Am reusit sa stabilesc o intalnire cu managementul pentru joi. Sper sa imi rezolv problema pe cale amiabila.
In caz contrar, voi urma sfaturile dvs.
Răspuns la discuția Drepturi angajata insarcinata
Salariul da, bonusul din vanzari de personal nu. Din pacate in 2 luni s-a strâns Bonus mai mare decat salariul fix.
Pana in Octombrie cand am anuntat ca sunt însărcinată nu am avut nici macar o discutie pe tema bonusurilor.
De cand am anuntat mi se refuza plata, verbal si nu in scris.
Răspuns la discuția Drepturi angajata insarcinata
Cel mai probabil ca asta voi face pentru ca sunt destule probleme, atat cu salariile cat si cu contractele.
Mie imi respecta condițiile fizice de munca. Am program de 6 ore din cauza problemelor.
Răspuns la discuția Drepturi angajata insarcinata
Multumesc, este vorba despre un Bonus de vanzare din perioada in care nu eram in medical. Din pacate nu este reglementat niciunde, multe din firma nu sunt, tocmai pentru a putea face astfel de magarii :)
O zi buna!
Buna ziua, lucrez la o companie de 1,5 ani. La angajare am negociat un salariu fix si un sistem de bonusare, insa in CIM e trecuta doar valoarea brutului. Sistemul de bonusare l-am primit in Excel pe email de la financiar. Nu am avut nici o problema cu acordarea bonusurilor pana in luna in care am ramas însărcinată. De atunci nu mai vor sa-mi plateasca. La inceputul sarcinii am avut probleme si am stat in CM 2 saptamani, apoi angajatorul mi-a “recomandat insistent” sa raman in CM pentru a ma plati statul. Am ascultat si am ramas in medical insa Ideea e ca s-a strâns o suma destul de mare ( 2 luni de neacordare Bonus)
Am vreo sansa de a-mi primi drepturile salariale? Menționez ca m-am intors la serviciu impotriva voinței angajatorului iar atmosfera nu e chiar placuta.
Va Multumesc mult!