avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate Alli01

Activitate Alli01

Buna ziua. Din 2017 avem probleme cu venicii care au foarte multe animale si cu toate ca am facut plangere , au primit amenda si cam atat. au dreptul sa tina 5 vaci daca nu gresesc si ei au undeva la 30, plus porci si pasari de curte. E foarte mare mizerie, miros neplacut, apa nu e potabila in fantana, sobolani si soareci cu miile. Ce e de facut ?
Buna ziua, sunt angajata din 5 Decembrie. De la 1 Martie voi intra in concediu de risc maternal pe o perioada de 120 de zile. Venitul brut este de 2400 lei, Daca pana azi am incasat doar 2 salarii, cum calculez ce indemnizatie voi primi ? Multumesc anticipat
Da, a fost la zi !

Buna ziua. in vara anului 2018 am absolvit facultatea si mentionez ca in anul univeristar 2017-2018 am luat bursa sociala. Din decembrie sunt angajata si am aflat recent ca sunt insarcinata . Oare ma incadrez sa iau indemnizatie cc, avand in vedere faptul ca voi naste in septembrie iar pana atunci voi avea doar 9 luni cu carte de munca, dar inainte am fost studenta si am luat bursa. Din cate stiu bursa e incadrata ca fiind venit salarial. Multumesc anticipat
Buna ziua. in vara anului 2018 am absolvit facultatea si mentionez ca in anul univeristar 2017-2018 am luat bursa sociala. Din decembrie sunt angajata si am aflat recent ca sunt insarcinata . Oare ma incadrez sa iau indemnizatie cc, avand in vedere faptul ca voi naste in septembrie iar pana atunci voi avea doar 9 luni cu carte de munca, dar inainte am fost studenta si am luat bursa. Din cate stiu bursa e incadrata ca fiind venit salarial. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
8 septembrie

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii copilului ?

Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Încă nu știe. Abia ieri am aflat, urmează să merg la medic pentru o adeverință doveditoare a sarcinii pe care o voi duce angajatorului
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Nu țin minte sa fi specificat despre perioada de proba dar voi verifica mâine în contract. E un ONG, Caritas .
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Am terminat liceul , am lucrat 1 an de zile educatoare la o grădiniță, și odată cu începutul următorului an scolar m-am înscris la facultate, cursuri de zi. Deci teoretic, am fost asigurată permanent, până în 1 octombrie. Luna octombrie și noiembrie mi-am căutat de lucru, și din 5 decembrie sunt angajata.
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Buna Ionuț. Studenta, până în 1 octombrie