avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate fagh adriana

Activitate fagh adriana

Răspuns la discuția Partaj parti sociale si dividende
Valoarea reala a partilor sociale cum se stabileste?
Speta : divort in 2011; SRL infiintat in 2007; unic asociat in SRL sotul; firma functioneaza si in prezent cu rezultate foarte bune; s-au incasat de catre sot dividende in anii 2016,2017,2018. In cazul unu partaj am dreptul la stabilirea unei sulte pt partile sociale si la o parte din dividendele incasate chiar daca data incasarii este dupa divort? Multumesc
Se poate incadra la pct 1 litera e faptul ca nu am achitat taxa de timbru pentru proces? Mentionez ca am obtinut plata acesteia in rate dar nu sunt cu ratele la zi. Nu exista insa poprire in acest sens.
Ce tipuri de datorii pot greva venitul net care sa aiba intaietate popririi fostului sot ? Una pe care o stiu eu este pensia alimentara dar ar mai fi si altele ?
Am un credit de nevoi personale inscris la AEGRM de catre banca . In cazul in care, in urma pierderii unui proces de partaj cu fostul sotul , as fi executata silit de catre acesta pt a-si recupera suma castiga in instanta , ce variante am sa imi achit rata de la banca prioritar si din ce ramane sa ii dau lui pana la 1/3 din venit.( rata + poprirea = 1/3 salar )...mentionez ca nu sunt restanta la banca si salariul il incasez in contul de la banca unde am creditul in ziua in care este scadenta rata
Sunt recasatorita si am un copil cu sotul actual. El mai are insa inca un copil din prima casatorie. Ce variante am sa cumpar un imobil pe numele copilului meu la care copilul din prima casatorie sa nu aiba acces dupa decesul tatalui ?