Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj parti sociale si dividende
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj parti sociale si dividende

Speta : divort in 2011; SRL infiintat in 2007; unic asociat in SRL sotul; firma functioneaza si in prezent cu rezultate foarte bune; s-au incasat de catre sot dividende in anii 2016,2017,2018. In cazul unu partaj am dreptul la stabilirea unei sulte pt partile sociale si la o parte din dividendele incasate chiar daca data incasarii este dupa divort? Multumesc
Dividende după data rămânerii definitive a hotărârii de divorţ nu- acestea nu pot fi supuse partajului întrucât sunt legate inseparabil de calitatea de asociat.
Valoarea reala a partilor sociale cum se stabileste?
Printr o expertiza contabila, dar veti avea dreptul la o suma d ebani si nu propriu zis la partile sociale caci acestea sunt strict legate de persoana asociatului unic si totodata nici nu ii puteti transforma vointa in a deveni un SRL cu 2 asociati in loc de unul.