avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate marielamotte200

Activitate marielamotte200

Văd că nimeni nu mai răspunde la întrebările mele
Conform codului fiscal din anul 2018 si 2019 , impozitul la hectarul de teren arabil extravilan este 42-50 lei, impozitul la hectarul de teren pasune extravilan este 20-28 lei, impozitul la hectarul de padure extravilan este 8-16 lei. Conform art.489 alin ( 2) din codul fiscal primariile nu pot depasi pragul maxim decat cu 50 % , deci nu pot trece de 75 lei impozitul la ha de teren arabil extravilan, 42 lei la hectarul de teren pasune extravilan , 24 lei pasune la hectarul de teren padure extravilan. Primariile au voie sa indexeze impozitele cu indicele de inflatie, dar nu au voie sa depaseasca pragul maxim de 50 % prevazut de art. 489 alin .2 codul fiscal. Primaria Sisesti , judetul MEHEDINTI , in mod abuziv si ilegal a marit impozitele in anul 2018 cu 55 % , punand impozit de 77,50 lei la ha de teren arabil extravilan, de 43,40 lei la ha de pasune extravilan, impozit de 24,80 lei/ ha extravilan padure. In anul 2019 Primaria Sisesti, judetul Mehedinti in mod abuziv si ilegal a marit impozitele cu 60 % , punand impozit de 80 lei la ha de teren arabil extravilan, de 44,80 lei la ha de pasune extravilan, impozit de 25,60 lei/ ha extravilan padure. Primaria Sisesti , judetul Mehedinti a incalcat prevederile art . 489 alin ( 2) din codul fiscal atat in anul 2018 cât si in anul 2019. Ce pot face in aceasta situatie ?
Conform art. 489 alin 2 din Codul Fiscal primariile nu pot mari impozitul peste nivelul maxim decat cu 50 %. Daca o primarie incalca acest articol ce pot sa fac?
Site-ul Inalteti Curti de Casatiei si Justitie nu merge, merge doar cu parola si user. Unde pot gasi procesele care s-au judecat la Inalta Curte de Casatie si Justitie inainte de 2009 in materie de proprietate intelectuala?
cred ca 68 indice 1 alin 2 nu 681.
Multumesc, frumos. Si daca o primarie nu respescta art. 489 ( 2) si prin hotarare fixeaza impozite mai mari de 50 % decat pragul maxim ce pot sa fac?
In ce articole din Codul Fiscal se arata cum se plateste contributia la sanatate din veniturile realizate din arenda?
Pai arendasul scrie in contract ca imi da 600 kg /ha, in realitate mi-a dat 650 lei la hectar, mintind ca mi-a dat o tona de grau cu pretul de 650 de lei. Mie mi-a dat in mana 35200 de lei, ceea ce ar insemna ca venitul brut ar fi 40000 lei, din care se scade 16000 lei ( 40 %) si venitul impozabil este 24000 lei. La acesta ar trebui sa plateasca 2400 impozit si 2400 sanatate, si atunci mie mi-ar reveni 35200 lei cat mi-a dat in mana. Dar nu stiu ce hotii face arendasul ca el plateste la fisc impozit pentru un pret al graului hotarat de consiliul judetean la 55 de bani, si pentru 54,15 ha ( 54,15 tone de grau) el plateste doar 1786,95 de lei la fisc. Ceea ce este o hotie. Ce sa fac in situatia asta? Toti arendasii scriu in contract ca le dau la oamenii 600 kg/ha, 1000 kg/ ha, dar ei de fapt le dau la oameni bani si nu grau sau alte cereale , ca sa plateasca impozitu la pretul mediu stabilit de consiliul judetean. Ce pot face in aceasta situatie disperata. Arendasul a vandut graul meu cu aproximativ 975 de lei tona , ar fi trebuit sa-mi dea 858 de lei pe tona de grau, si mi-a dat doar 650 de lei, plus ca mai ia subventie de la APIA pe suprafata si pe cultura,
Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %.

Daca venitul impozabil este 1900 x 12 = 22800 sau mai mare de 22800 se plateste contributie la sanatate, daca e mai mic de 22800 de lei nu se plateste contributie la sanatate. Eu asa stiu.

Arendasul mi-a dat mie in 2018 , 35200 de lei, ceea ce inseamna ca venitul meu impozabil a fost 24000 de lei, deci arendasul trebuia sa plateasca contributia de 10 %. dar nu a platit-o pentru ca se vede ca a mintit ca am avut un venit impozabil mai mic de 22800 de lei. Ce pot face in aceasta situatie . Eu la Casa de Sanatate figurez acum neasigurat .
Răspuns la discuția Probleme cu notarii.
Ar fi bine sa il vand la pretul din grila notariala, dar din pacate nu o sa imi dea nimeni 3 milioane de lei.