Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu notarii.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu notarii.

Eu am la tara un teren intravilan de 15 ha intr-o comuna care in grila notariala face 3 milioane de lei, 20 lei/ mp, o suma exagerat de mare. Cumparatorul a zis ca nu imi poate oferi mai mult de 150000 de lei, adica de 20 de ori mai putin decat in grila notariala. Nu e vina mea ca primarul l-a transformat din teren extravilan in intravilan. In cazul acesta cumparatorul plateste autentificarea si intabularea la pretul de 3 milioane cat e in grila notariala, nu la pretul de 150000 de lei pe care mi-l da mie. Iar eu nu platesc niciun impozit, asa este ? Ca este sub 450000 de lei , nu? Dar nu mi se pare corect ca cumparatorul sa plateasca autentificarea si intabularea la suma de 3 milioane de lei. O face el terenul 3 milioane de lei, dar oamenii acolo nu au bani, si eu sunt nevoit sa ma multumesc si cu o suma de 20 de ori mai mica de 150000 de lei. E ca si cand as vinde o paine de 1,20 de lei cu 6 bani, dar ce sa fac ?
Sa va gasiti alta ocupatie daca va plictisiti..
Dvs il vindeti la pretul pietii ca asta e, piata dicteaza pretul.
Suportati taxele la jumătate, daca va e atat de mila de cumpărător.
Ar fi bine sa il vand la pretul din grila notariala, dar din pacate nu o sa imi dea nimeni 3 milioane de lei.