avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate Lavrima

Activitate Lavrima

Aviz epidemiologic
Am o intrebare, după ce am facut izolarea la domiciliu DSP Botosani refuza eliberarea unui aviz epidemiologic.
Intrebarea mea este: Este obligat Sau nu DSP pentru a-mi elibera avizul epidemiologic????
Mii de mulțumire pentru raspuns.
Buna ziua.
Ma confrunt cu multiple problema cu vecinii mei.
Dar, problema recenta este ca au scapat caprele in gradina mea si au facut pagube majora in culturi.
Cu trebuie sa ma adresem si ce sa faci?????
Mii de multumiri pentru raspuns.
Răspuns la discuția Întâmpinare apel
Multumesc pentru raspuns. Si promptitudine.
Cu respect, va doresc o zi bună.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Intampinarea nu inglobeaza pretentii proprii, ci doar apărări, deci nu se impune achitarea unei taxe de timbru.
În schimb, daca aveți pretentii proprii si depuneti si dvs un apel incident, va trebui sa achitati o taxa judiciara de timbru!
Aceasta se achita la DITL din sectorul de domiciliu!

Mențiune: în apel pretențiile proprii se formulează pe cale de apel incident, nu pe cale de cerere reconvențională!

Buna ziua.
Ce taxe trebuie plătite si unde pentru depunere întâmpinare apel de divort.
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Furt din locuinta
Multumesc pentru raspuns s si promptitudine.
Imi adun puterile si voi contacta un avocat.
Procesul va fi la Sibiu

Doamne ajuta tuturor .

Plangere penala pentru furt.

Răspuns la discuția Furt din locuinta
Eu eram la munca in Anglia, si bani trimiteam lunar acasa..
Acum sotul a intentat proces de divort, venind in tara am constatat că toate lucrurile lipsesc, mobila, covoare, perdele, etc.
Momentan sotul locuiește cu a alta femeie, dar din cate mi au spus vecinii sora soțului a luat lucrurile.
Ce pot sa fac in acest caz??

gi-jane2 a scris:

Dati mai multe detalii.. dvs unde erati ? mai sunteti casatorita cu sotul ? locuiti in casa de unde s-au luat bunurile ?

Ce fel de proces trebuie să inventez către sotul meu si catre sora soțului care a luat toate bunurile din casa , fără acordul meu, Bunurile fiind comune ( eu si sotul ) după o căsnicie de 28 ani.
Va rog sa imi da.ti o idee, un sfat, orice este de ajutor acum in situatia mea.
Multumesc.
Buna ziua.
Am avut procesul de divort cu hotărâre in Favoarea mea , adica pastrarea numelui. Dar...sotul a depus cerere de atac.
Intrebarea mea: ce trebuie să fac acum ??
Ce acte sa mai depun in dosar ??
Multumesc pentru raspu s si Sărbători Fericite !
Tocmai s-a terminat procesul de divort unde prin concluzii scrise instanța a hotarat pastrarea numelui dobândit după căsătorie.
Sotul a făcut apel ( recurs), ce trebuie să fac in continuare...Voi avea sanse de păstrare nume.??
Multumesc anticipat pentru ajutor si raspunsuri.
Buna ziua
Am fost executată silit( eu nefiind in tara ) de către un executor, acum am revenit si vreau sa vad dosarul . Executorul se eschiveaza . Intrebarea mea este : am dreptul de a vedea dosarul ????