avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate sandavo

Activitate sandavo

Aici este problema, la succesiune, pentru ca nici eu si nici fratele NU avem pretentie la acesti bani , dar ne e teama ca acel cont sa nu fie blocat si mama sa nu poata beneficia de sumele din el inainte de procedura de succesiune care este un proces de durata. Nu am vrea sa aiba probleme cu legea in cazul in care foloseste din acesti bani ca sot supravietuitor , dar titular de cont, inainte de dezbaterea succesiunii .
Buna ziua ! Exista un cont bancar deschis pe numele mamei mele, iar tatal meu este imputernicit. In cazul in care tatal meu decedeaza, fiind in prezent intr-o stare incerta, care va fi situatia contului ? Mama mea va putea folosi in continuare, fara restrictii, sumele din acest cont ? Mentionez ca parintii mei sunt sot-sotie, cu acte legale. Multumesc anticipat !
Eu sunt inginer si nu pricep niste exprimari si termeni...
1. Am sediul firmei in casa, dar nu am castigat nici un leu pt ca nu am avut clienti, deci zero intrari si zero iesiri. Cei care mi-au deschis firma au trecut la ONRC un milion de activitati, doar-doar, dar ... nu ne-am mai interesat de vreo activitate , ci doar am depus declaratiile pe zero. Nu e boutique... se numeste ca am activitate economica?
2. Cei care mi-au lasat firmele in imobilul cumparat de la ei au o clinica, un cabinet de avocatura si o firma de comert cu amanuntul prin casa de comenzi etc, suspendata si ii doare in baschetzi de faptul ca ma rog de ei sa isi ia catrafusele si sa dispara de la adresa.
La ce sa ma astept ? Va rog, formulati cat mai simplist posibil, fara citatele pe care le pot citi si eu, dar nu le pot si "traduce" exact pentru ca nu sunt familiarizata cu chichitele limbajului legislativ si fiscal. Multumesc.



A apărut formularul:
[ link extern ]

Ai sediu în apartament FĂRĂ ACTIVITATE ECONOMICĂ?

Nu plătești nimic în plus.

Ai sediu în apartament CU ACTIVITATE ECONOMICĂ?

Indiferent dacă deduci sau nu cheltuielile, vei plăti impozit majorat.
Cu cei care ne-au vandut imobilul si nu si-au luat firma cu ei ce facem? Sau cu cei care si-au trecut-o in inactivitate lasandu-ne-o tot noua in casa? Sau cu doamna avocat care inca isi are sediul cabinetului si inca 2 firme in locuinta mea desi am rugat-o cat se poate de civilizat si in repetate randuri timp de un an si 10 luni sa rezolve ? Sau cu aceeasi dna avocat care si-a declarat una dintre firme pe numarul 23C desi la Primarie exista numai numerele postale 23 si mai nou (de 8 luni) si 23 A care imi apartin de la cumpararea imobilelor? Ne taram prin tribunale?
sandavo a scris:

Va multumesc mult si indraznesc sa va intreb: care vor fi pasii de urmat din momentul in care dumnealor au intabularea si rolul fiscal actualizat pe noua adresa (initial nr. 23, acum provizoriu 23 A) ? Am vazut in REGULAMENTUL
privind nomenclatura urbana pentru Muncipiul Bucuresti ca

"Art.21 Adresa de raspuns/certificatul de nomenclatura urbana isi inceteaza
valabilitatea la solicitarea proprietarului/persoanei interesate sau din oficiu,
justificat.
(2) In cazul in care actul de detinere care a stat la baza intocmirii certificatului de
nomenclatura urbana/adresei de raspuns, a fost anulat, certificatul de
nomenclatura urbana/adresa de raspuns a ramas fara obiect si se instiinteaza in
acest sens Primaria sectorului, Directia Impozite si Taxe Locale a Sectorului si
Oficiu/ de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti."

Actul respectiv de detinere este certificatul de mostenitor al proprietarului si presupun ca actul de vanzare catre mine anuleaza acel act de detinere... Nu ma pricep la termenii juridici si nu as vrea nici sa risc sa pierd banii...
Multumesc inca o data !!



Buna ziua
Credeti ca ma poate ajuta cineva cu raspunsul la cele de mai sus? Precizez faptul ca proprietarii au actualizat numarul postal in varianta provizorie pe rolul fiscal de la Directia impozite si functionara de la ghiseu le-a spus ca acum rolul este blocat si nu li se mai poate elibera certificatul de atestare fiscala pentru vanzare, iar dna inspector de la suburbia de care apartine imobilul a afirmat ca nu stie asa ceva, dar crede ca se poate elibera acest certificat... Doar traim in Romania, nu? :(
Multumesc
Va multumesc mult si indraznesc sa va intreb: care vor fi pasii de urmat din momentul in care dumnealor au intabularea si rolul fiscal actualizat pe noua adresa (initial nr. 23, acum provizoriu 23 A) ? Am vazut in REGULAMENTUL
privind nomenclatura urbana pentru Muncipiul Bucuresti ca

"Art.21 Adresa de raspuns/certificatul de nomenclatura urbana isi inceteaza
valabilitatea la solicitarea proprietarului/persoanei interesate sau din oficiu,
justificat.
(2) In cazul in care actul de detinere care a stat la baza intocmirii certificatului de
nomenclatura urbana/adresei de raspuns, a fost anulat, certificatul de
nomenclatura urbana/adresa de raspuns a ramas fara obiect si se instiinteaza in
acest sens Primaria sectorului, Directia Impozite si Taxe Locale a Sectorului si
Oficiu/ de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti."

Actul respectiv de detinere este certificatul de mostenitor al proprietarului si presupun ca actul de vanzare catre mine anuleaza acel act de detinere... Nu ma pricep la termenii juridici si nu as vrea nici sa risc sa pierd banii...
Multumesc inca o data !!
Buna ziua
Vreau sa cumpar un imobil pentru care proprietarii vor face cadastrul si intabularea pe un numar postal provizoriu "proaspat" obtinut de la PMB. Pot cumpara fara probleme, intabula legal pe numele meu si sa obtin eu ulterior numarul postal definitiv de la PMB ? Multumesc.
Răspuns la discuția mostenire frati vitregi
Eu as fi vrut sa inteleg si cum ma afecteaza acea donatie cu care mi se tot scot ochii...
Răspuns la discuția mostenire frati vitregi
Buna ziua
Divergente sunt, intrucat ieri in urma unei discutii pe aceasta tema sotia tatalui defunct mi-a spus CLAR ca nu am dreptul decat la 1/3 din ce a ramas dupa tata, pentru este ea cumsecade si ca NOTARUL i-a spus acest lucru si anume ca masina nu e parte a masei succesorale (fiind pe numele sotiei tatalui meu) si ca nu mai am drept la apartament pentru ca am primit acea garsoniera mobilata prin donatie in timpul casatoriei LOR in urma cu 17 ani.Practic dumneaei m-a chemat luni la notariat sa semnez acceptarea acestei treimi cu plata a 1/3 din taxe, fara alte variante. Vrea sa mergem acolo impreuna , iar de unul singur nu am cum face demersuri pentru ca mi s-a refuzat inmanarea oricarui original, nu am nici macar pt actul de deces o copie legalizata ! Daca notarul va sustine in continuare acest lucru, nici macar nu pot lua calea justitiei din cauza lipsei actelor, dar nici nu vreau sa ma fure pe fatza. De extrase de cont nici nu poate fi vorba pt ca si ieri a plans cu lacrimi de crocodil ca nu mai are niciun ban (desi beneficiaza lunar de 1/2 din pensia de parlamentar a tatalui meu - pensie de urmas), masina refuza sa o treaca in masa succesorala, nu mi-a aratat niciun inventar al acestei mase... Puneti-va in locul meu si veti intelege de ce nu accept argumentul adus de ea, ca a fost casatorita cu tata 20 de ani si fiica ei e ca si fiica tatalui meu si acest lucru nu imi da drepturile legale ci voi beneficia numai de ce are ea bunavointa sa imi dea !
Răspuns la discuția mostenire frati vitregi
Buna ziua si multumesc frumos. Problema este ca nu am acces la certificatul de deces in original al tatalui meu, ci am numai o copie. In acest caz nu pot aduce niciun act in sprijinul cauzei mele, toate documentele sunt la zgripturoaica. Deasemenea aceasta imi scoate ochii ca tatal meu a avut datorii inainte de casatorie (ireal, a avut functie si salariu bun si niciodata datorii) si mai ales imi spune ca DONATIA de care am vb mai sus anuleaza dreptul meu la acei 3/4 din partea acestuia. Am incercat ieri sa facem o discutie pe aceasta tema, dar a sarit cu gura cum ca ea imi cedeaza 1/3 din masa succesorala pt ca e si ea mama si respecta cei 20 de ani petrecuti cu tatal meu.Luni ar fi trebuit sa merg sa facem actele de succesiune si nu stiu ce va fi in cazul in care nu ma voi prezenta. In orice caz, daca ma duc la notariat, de ce anume imi sugerati sa ma leg pentru a putea avea castig de cauza? Eventual nr. art de lege din codul civil.