avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate kissyboy

Activitate kissyboy

Răspuns la discuția Credit cu acte false
Societatea la care am fost fictiv angajat, a fost data,mai mult ca sigur in faliment.Dupa cum am spus mai sus dosarul sau dosarele mele de credit deja sunt la o firma de recuperari.Urmatorul pas probabil va fi instanta.Nu am de unde si nici cu ce acoperi suma totala de 1 miliard si ceva lei vechi,mai ales ca am beneficiat doar de jumatate din suma.
Problema este ca la firma unde lucrez de 6 ani,am o imagine foarte buna si un post pe care nu as vrea sa-l pierd.Mi-este teama ca daca se va ajunge in instanta,va fi descoperit falsul si se va ajunge si la societatea unde eu lucrez.Nu cred ca va fi privita cu ochi buni chestia asta si poate imi va cauza din pct de vedere profesional.
As fi de acord sa platesc 30-40% din salariu pt a acoperi datoriile,dar la un calcul simplu am nevoie de vreo 50-60ani pt asta.Oare societatatea de recuperari ar accepta varianta asta?
Răspuns la discuția Credit cu acte false
Readuc subiectul in atentia dvs. A trecut ceva timp,lucrurile au decurs in felul urmator:
Nu am mai platit ratele la banci,o perioada n-am fost contactat de nimeni.Acum mai bine de jumatate de an am primit o sccrisoare de la omniasig parca in care eram atentionat ca am de platit catre ei suma imprumutata de la o banca.partea buna e ca nu mai era nici o dobanda ci doar banii imprumutati.partea proasta e ca n-am de unde.
Acum cateva saptamani am fost contactat telefonic si prin scriori de catre firma EOS.
Aceiasi chestie frumoasa.Nu mai exista dobanda ci doar suma imprumutata de la banca.Aceiasi parte proasta..n-am de unde!
Acum vine intrebarea.N-o sa-i pot aburi la nesfarsit,o sa vina o vreme cand probabil o sa fiu dat in judecata.Doua probleme sunt aici.Pe numele meu nu exista nimic.Casa,masina etc.Ce executa?
Eu lucrez de cca 6 ani la o firma pe salariul minim.Imprumutul a fost facut cu acte false pe o alta firma cu un salariu de 1700 lei.Probabil se va descoperi ca eu lucrez la firma x si ca atunci cand am facut imprumutul lucram tot la firma x si nu la Y cea pe care s-a facut imprumutul.Deci cam suna a fals si inselatorie,nu?
Penal vorbind, la ce ma pot astepta avand in vedere cele de mai sus?
Răspuns la discuția credit bancar
Daca-ti platesti ratele la timp,fara o intarziere mai mare de 90 de zile,n-ai de ce sa te temi.Daca esti la zi cu banii nimeni n-are treaba cu tine.
Răspuns la discuția Credit cu acte false
naivitatea se plateste.oarecum sunt in aceiasi situatie cu tine.Teoretic,pana acum falsul ar fi trebuit descoperit.Din ce stiu eu,daca mergi pana in panzele albe cu varianta asta,cum ca habar n-ai avut de acele acte(cu toate ca e cam greu de crezut)este posibil sa iei o pedeapsa cu suspendare,iti spun asta doar din auzite,nu am experienta necesara sa-ti dau un sfat mai detaliat.poate cineva de pe aici te va ajuta mai mult.
Răspuns la discuția Credit cu acte false
Vad ca se inmultesc astfel de cazuri,a devenit chiar o moda.Nu vad sau cel putin nu in media,vreo reactie a autoritatilor
Răspuns la discuția Credit cu acte false
Concret imi poate spune cineva la ce sa ma astept si cum as putea proceda sa-mi usurez situatia?
Răspuns la discuția Credit cu acte false
elis a scris:

Eu cred ca este implicata si SC prin incheierea contractului de munca - prin semnarea si stampilarea contractului,precum si prin inregistrarea lui la ITM - ;)

Daca se dovedeste toate infractiunile expuse de colegi mai sus, pe langa faptul ca se va trece la executarea silita a creditelor obtinute, veti avea de suportat si sanctiuni pe latura penala. In cel mai fericit caz veti primi o pedeapsa cu suspendare .......#-o



Sc nu cred ca are vreo vina. pt ca eu lucrez la sc X unde am carte de munca ,iar creditul a fost obtinut cu documente intocminte in fals la sc Y.
Răspuns la discuția Credit cu acte false
beldeanioan a scris:

regret ca inteleg altfel problema de mai sus: de fapt nu este implicata nici o S.C., toate actele sunt 'confectionate' de un 'expert' in fraude.
deci:
inselaciune, uz de fals, fals in declaratii - cel putin atat pentru 'beneficiar';
fals intelectual - cel putin pentru 'expert'
neglijenta in serviciu - pentru ofiterul de credit



Eu in calitate de beneficiar in toata chestia,avand in vedere ca nu am antecedente penale,ce pot pati?
Am o reala problema.Acum cateva luni,vroiam sa fac un imprumut bancar.O cunostiinta,auzindu-ma ca am nevoie de bani si ca am un venit mic,mi-a prezentat pe cineva care s-a oferit sa-mi faciliteze un imprumut.Persoane respectiva mi-a intocmit carte de munca si adeverinte de venit in fals,si am obtinut credit de la 3 banci.o suma destul de mare cca 1miliard de lei vechi din care am dat un comision persoanei "binevoitoare".Problema e urmatoarea...nu mai lucrez,deja am intarziat o luna cu plata ratelor si ma gandesc ca o sa se descopere falsul. Propietati nu am...nu stiu daca bancile m-ar putea executa silit pt ca repet nu am nici un fel de propietati..bunuri mobile sau imobile.Penal ce pot pati avand in vedere cele de mai sus.in speranta unui raspuns si a unor eventuale sfaturi,va multumesc