avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate Andra A

Activitate Andra A

Bună seara! Între mine și tatăl copilului meu există foarte multe probleme, noi am locuit în Anglia 3 ani, 1 an de zile el a avut o relație în paralel, trăiam într-un mediu toxic și plin de minciuni, certuri, amenințări șamd, până când am avut curaj să iau copilul de 1 an și câteva luni și am plecat. Acum, după 3 luni de la despărțire el mă amenință că după ce copilul nu v-a mai fi atât de atașat de mine “o să mi-o întoarcă și mă v-a face să plătesc”. Evident că am început să mă gândesc serios la amenințările lui știind că este un om capabil să facă foarte mult rău. Ar putea să facă ceva împotriva mea? Un om care e în stare să trăiască viață dublă cu siguranță e în stare de orice. Ce rău ar putea să îmi facă, legal vorbind legat de copil? Vă mulțumesc!
Se prezintă următoarea problemă, copilul meu este pe numele tatălui, noi locuim în Anglia și din cauza problemelor nenumărate aș vrea să plec cu copilul în România, el nu e de acord. Copilul are cetățenie română, născut în UK, dar poartă numele lui. În cazul în care eu aș pleca oricum fără acordul lui, ce ar putea să facă el legal împotriva mea?