Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare din UK în România
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare din UK în România

Se prezintă următoarea problemă, copilul meu este pe numele tatălui, noi locuim în Anglia și din cauza problemelor nenumărate aș vrea să plec cu copilul în România, el nu e de acord. Copilul are cetățenie română, născut în UK, dar poartă numele lui. În cazul în care eu aș pleca oricum fără acordul lui, ce ar putea să facă el legal împotriva mea?
Fara acordul lui nu o sa puteti iesi din tara in primul rand
Daca cel mic nu are pasaport, aveti nevoie de titlu de calatorie si asta nu il obtineti fara acordul tatalui.
Daca are pasaport si plecati cu copilul in conditiile in care tatal nu e de acord, va poate acuza de rapire si poate cere intoarcerea copilului acolo..
Stati de vorba si convingeti-l sa va lase sa va intoarceti.. daca nu, va trebui ca acolo sa va rezolvati problemele, apelati la avocat acolo si prin judecata obtineti dreptul de a veni cu copilul fara griji. Daca cereti in instanta sa puteti veni in Romania cu copilul, cereti sa ii fie suplinit acordul pt emiterea titlului de calatorie, altfel, o sa va judecati degeaba.
Sunt de parere sa va rezolvati problema pana ies englezii din UE
gi-jane2, moderator