avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru.Nita

Activitate Alexandru.Nita

De dreptul de uzufruct viager va beneficia si viitoarea sotie in situatia decesului meu ?
Sunt vaduv si locuiesc in apartamentul din care detin 5/8 cota parte iar fiul meu detine 3/ 8.
El locuieste intr-un apartament cumparat pe numele lui.
Eu intentionez sa ma recasatoresc si sa locuiesc impreuna cu viitoarea sotie in apartamentul detinut in cota parte. Mentionez ca ea este tot vaduva si nu detine nici o proprietate, a cedat totul ficei ei.

Intrebarea mea este: Ce variante am, astfel incat, la eventualul meu deces, dreptul de proprietate al locuintei noastre sa fie integral acordat fiului meu ?
1) sa inchei inaintea casatoriei mele un contract de vanzare-cumparare cu fiul meu, cu clauza de habitatie viagera ?
2) sa inchei un act notarial de separatie de bunuri inaintea inregistrarii casatoriei ?
3) sa incheiem o conventie matrimoniala la notar inaintea inregistrarii casatoriei din care sa rezulte transferarea dreptului proprietatii apartamentului, dupa decesul ambilor soti, catre fiul meu ?

Cele trei variante la care m-am gandit au rezultat in urma discutiei cu viitoarea sotie care s-a exprimat ca nu are nici o pretentie viitoare asupra apartamentului !!!
Multumesc anticipat,

Ofiter la scoala de subofiteri de pompieri Boldesti poate transforma dreptul de chirie in rata la credit cumparare locuinta ? A fost aprobata legea 288/2018 care prevede acest drept, prin modificarea legii 360/2002 statutul politistului si legea 80/1995 statutul cadrelor militare.
In cazul aratat mai sus, ofiterul primeste compensatie lunara pentru chirie si doreste contactarea unui credit pentru locuinta. La care lege se raporteaza ?